Spoločnosť Domáce Top

Pellegrini má jasný odkaz pre Pentu. Do výstavby nemocnice na Rázsochách nedovolí nikomu zasahovať

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Mala byť výkladnou skriňou, špičkovým zariadením a nemocnicou tretieho tisícročia. Po viac ako 30-tich rokoch sa však pozeráme len na chátrajúcu hrubú stavbu plánovanej nemocnice na Rázsochách, ktorej výstavba postupne upadla do zabudnutia. Dnes sa namiesto tradičného poklepkania kladivkom po základnom kameni, podpisovala zmluva na búracie práce. Tie by mali byť pre novú univerzitnú nemocnicu novým začiatkom. 

 

Stavba storočia. Aj tak by sa dala nazvať snaha o vybudovanie nemocnice Rázsochy v bratislavskej mestskej časti Lamač.  S výstavbou sa začalo už v 80-tych rokoch 20. storočia, kedy si štát zaumienil zriadiť na Slovensku ďalšiu štátnu nemocnicu. Tá na Rázsochách mala byť špičkovým zariadením s množstvom laboratórií, bytmi pre zamestnancov nemocnice či s internátmi pre študentov medicíny. Už v roku 1993 sa mala Bratislava pýšiť novou nemocnicou. Nestalo sa tak a nemocnici po neustálom dopĺňaní pôvodného plánu o ďalšie nadstavby štát pozastavil v roku 2000 financie.

Nemocnica na Rázsochách chátra už tridsať rokov.  Zdroj: TASR / Dano Veselský

Čas plynul ďalej a nemocnica v Lamači sa stala domovom bezdomovcov a narkomanov. Až dnes  predstavitelia vlády pristúpili k ráznemu kroku a rozhodli sa v stavbe pokračovať ďalej. Chátrajúce základy však už nemôžu poslúžiť ako plocha pre nadstavbu nemocnice. Preto premiér spolu s ministerskou zdravotníctva Andreou Kalavskou pristúpili k radikálnemu riešeniu. Najskôr všetko zbúrať a potom nanovo stavať. Podpísali tak dohodu s dodávateľom búracích prác spoločnosťou Metrostav.. “Vysielame jasný signál, že tá 30 ročná história sa ide meniť. Tá trauma z toho skeletu, z tej nečinnosti sa končí a štát konečne výrazne pokročí v celom tomto projekte,” povedal premiér Peter Pellegrini pri podpisovaní zmluvy o búracích prácach nemocnice Rázsochy. Už v najbližších týždňoch a mesiacoch by sme mali byť svedkami miznúceho skeletu nemocnice. S búracími prácami by sa malo začať najneskôr koncom júna a štát by mali stáť približne 17,5 milióna eur bez DPH.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská spolu s premiérom Petrom Pellegrinim podpísala zmluvu na búracie práce starého skeletu nemocnice Rázsochy. Zdroj. TASR / Dano Veselský

Premiér odmietol vyčkávať na súkromného investora a prevzal zodpovednosť do vlastných rúk. Týmto krokom chce dať najavo vedcom, študentom medicíny ale aj slovenským lekárom, že na Slovensku bude nová špičková nemocnica, v ktorej budú môcť pracovať.

V najbližších dňoch dôjde aj k vyhláseniu novej súťaže na naprojektovanie novej nemocnice. ,,V minulosti bola veľká skupina ľudí, ktorá robila všetko preto, aby tento proces bol čo najpomalší, aby vytvorili čo najväčší priestor pre súkromnú spoločnosť, aby svoju nemocnicu čo najskôr dokončila, aby čo najdlhšie fungovala a aby štát svoju nemocnicu nemal,” povedal bez servítky rozhorčený premiér. Pokiaľ by malo dôjsť k ďalšiemu spomaleniu výstavby, premiér je odhodlaný spraviť aj nové zákonné zmeny. ,,Toto je verejný záujem štátu. Nikomu nedovolíme, aby  doň vstupoval nejakými vydieračskými metódami, aby nás brzdil a nejakým spôsobom blokoval,” doplnil Pellegrini. V Bratislave má totiž vyrásť nová súkromná nemocnica, ktorú stavia finančná skupina Penta. Už v apríli však premiér pripustil, že nová štátna nemocnica by za tou súkromnou mohla zaostávať asi dva roky. Nemocnica na Rázsochách by mala byť podľa optimistických odhadov vybudovaná najneskôr v roku 2024.

V najbližších dňoch dôjde aj k vyhláseniu novej súťaže na naprojektovanie novej nemocnice. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská premiérovu zaangažovanosť v celej tejto veci veľmi víta. ,,Ja dúfam, že tento deň je svetielkom pre všetkých zdravotníckych pracovníkov a pre všetkých pacientov na Slovensku a v Bratislave, že nemocnica na Rázsochách bude realitou,” povedala šéfka rezortu zdravotníctva.  Najneskôr do desiatich dní by mala byť vyhlásená súťaž pre projektanta novej nemocnice Rázsochy.

Galéria
S výstavbou nemocnice na Rázsochách sa začalo už v 80-tych rokoch 20. storočia. Zdroj: TASR / Vladimír Benko
Už v roku 1993 sa mala Bratislava pýšiť novou nemocnicou. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Vláda v roku 2000 financovanie projektu pozastavila. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Nemocnica na Rázsochách mala byť špičkovým zariadením s množstvom laboratórií, bytmi pre zamestnancov nemocnice či s internátmi pre študentov medicíny. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Nemocnica na Rázsochách mala byť špičkovým zariadením s množstvom laboratórií, bytmi pre zamestnancov nemocnice či s internátmi pre študentov medicíny. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Nemocnica v Lamači sa stala domovom bezdomovcov a narkomanov. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská dnes podpísala zmluvu o zabezpečení búracích prác na stavenisku Rázsochy. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Andrea Kalavská a Peter Pellegrii. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Búracie práce nemocnice by mali štát stáť 17,5 milióna eur bez DPH. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next