Domáca Politika Domáce Ekonomika

Pellegrini o Kažimírovi: Najlepší kandidát na guvernéra NBS, akého sme mohli vybrať

Predseda vlády Peter Pellegrini označil Petra Kažimíra za najlepšieho ministra financií za posledných 25 rokov. FOTO: TASR

BRATISLAVA – Súčasný minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) je najlepším kandidátom na guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), akého vláda mohla momentálne vybrať. Skonštatoval to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas štvrtkového parlamentného finančného výboru, na ktorom predložil návrh vlády na vymenovanie guvernéra a viceguvernéra NBS.

 

“Vláda podľa môjho názoru vybrala toho najlepšieho kandidáta, akého sme momentálne vybrať mohli, pretože si myslím, že podpredseda vlády a minister financií spĺňa všetky predpoklady, tak odborné, ako aj morálne a ľudské, aby mohol zastávať túto významnú funkciu,” poznamenal Pellegrini s tým, že Slovensko týmto stráca kvalitného ministra financií. Najradšej by podľa vlastných slov bol, keby zostal Kažimír na stoličke šéfa rezortu financií, “pretože lepšieho ministra financií Slovenská republika za ostatných 25 rokov nemala”.

Výhrady, ktoré sa týkajú toho, že Kažimír by nemal zastávať túto pozíciu pre jeho politickú príslušnosť, sú podľa premiéra neopodstatnené. “Vo svete je bežné, ba dokonca v mnohých krajinách je prestížou, že na takéto významné funkcie sa dostávajú práve ľudia, ktorí dokázali na významných politických a vládnych pozíciách svoje kvality, a tým garantujú potom ďalej, samozrejme, aj kvalitný výkon funkcie na pozíciách ďalších,” priblížil predseda vlády.

Kažimír svoj odchod z postu ministra odôvodnil tým, že patrí medzi politikov, ktorí sú výsledkovo orientovaní. “Z tohto pohľadu sa včera pre mňa uzavrela jedna etapa, a to ďalšie je profesionálna výzva mimo politiky,” poznamenal, pričom narážal na prijatie prvého vyrovnaného rozpočtu v parlamente.

Poslanec SaS Jozef Rajtár sa zaujímal, kto bude Kažimírovým nástupcom. Premiér skonštatoval, že sa to dozvie, keď bude stolička ministra uvoľnená. “Vás ako pána poslanca z opozície vôbec nemusí trápiť, kto bude nástupcom pána ministra,” podotkol Pellegrini.

Oboch kandidátov, ktorí sa spomínajú v súvislosti s funkciou ministra financií, teda predsedu finančného výboru a poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického aj bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, Kažimír dobre pozná. “Oboch výborne poznám dlhé roky, s oboma som spolupracoval. S jedným úplne operatívne šesť rokov, s druhým tu, cez Národnú radu SR. Mám s nimi naozaj korektné vzťahy,” dodal Kažimír s tým, že obaja majú podiel aj na vyrovnanom rozpočte.