Politika Domáce

Pellegrini sa v Moskve stretol s Medvedevom. Hovorili o energetickej bezpečnosti

Pellegrini sa stretol s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. FOTO TASR - Michal Svítok

 MOSKVA/BRATISLAVA  – Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa stretol v stredu v Moskve s ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom.

 

Počas premiérovej oficiálnej návštevy sa očakáva podpis memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva SR a ruskou štátnou korporáciou Rosatom v oblasti využitia jadrovej energie na mierové účely. Za slovenskú stranu memorandum podpíše minister hospodárstva Peter Žiga a za ruskú generálny riaditeľ štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexej Lichačov.

Predseda vlády Ruskej federácie Dmitrij Medvedev (vpravo) a predseda vlády SR Peter Pellegrini (vpravo) počas stretnutia v Moskve, 5. júna 2019. FOTO TASR – Michal Svítok

V pláne je aj podpis zmluvy o spolupráci medzi Slovenskými elektrárňami a spoločnosťou TVEL pri dodávkach jadrového paliva pre slovenské jadrové elektrárne na najmenej päť rokov. TVEL je ruská štátna firma, ktorá sídli v Moskve a vyrába palivo pre jadrové elektrárne, napríklad pre slovenské jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach a pre české v Temelíne a Dukovanoch.

Rokovať budú o dôležitých otázkach

Partneri by sa počas rokovania mali dotknúť tém, akými sú dodávky plynu v súvislosti s dobudovaním plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), dodávky ropy, riešenie projektu širokorozchodnej železnice a dodávky paliva pre slovenské jadrové elektrárne.

Premiér Pellegrini by sa rád zaoberal i nedávno medializovanou správou o záveroch okrúhleho stola, ktorý v ruskej Štátnej dume 30. mája organizovala frakcia komunistov. Jeho účastníci schválili vyhlásenie, ktorým apelujú na poslancov dolnej komory ruského parlamentu, aby podporili návrh zákona o udelení štatútu veterána aj príslušníkom ozbrojených síl Sovietskeho zväzu vyslaných v auguste 1968 do Československa v rámci invázie vojsk Varšavskej zmluvy. Verí, že hlasovanie v ruskej Dume bude rovnako neúspešné, ako to bolo už v minulosti.

Pellegriniho čaká náročný týždeň

Vo štvrtok by sa mal slovenský premiér stretnúť v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V piatok Pellegrini vystúpi spolu s Putinom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v hlavnom paneli Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Témou bude udržateľný rozvoj.