Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Pellegriniho vláda na konci svojho pôsobenia naďalej sprísňuje opatrenia. Pohyb občanov však zatiaľ neobmedzili

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Schvália ešte prísnejšie opatrenia? Šírenie nebezpečnej nákazy na Slovensku čoraz viac stavia kompetentných do pozície, kedy musia riešiť, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Doteraz každý krízový štáb odsúhlasil prísnejšie opatrenia, ktoré sa dotkli zamestnancov, životnostníkov, ale aj obyvateľov ako celku. V súčasnosti sa rozmýšľa o zatvorení najväčšieho zamestnávateľa v Bratislave, či schválenie nariadenia, aby každý na ulici nosil rúška. 

 

V súčasnosti máme na Slovensku potvrdených 72 prípadov, za dnešný deň tak pribudlo opäť 11 prípadov. Pozitívne je, že sa počet nových pacientov za deň zatiaľ darí držať na relatívne stabilnej krivke. Počas pondelkového dňa pribudli zatiaľ iba dva nové prípady. Najviac potvrdených prípadov je v Bratislave a v Bratislavskom kraji, nákaza však neobchádza už žiadny z ôsmich krajov na Slovensku. Koncom minulého pracovného týždňa schválil Ústredný krízový štáb prísne reštrikcie na zabránenie ďalšieho šírenia ochorenia. Išlo o:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov)
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk (Bratislava, Poprad, Košice)
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu)
  • Zatvorené budú zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime

Núdzový stav zdravotníctva či zatvorené prevádzky

Koncom týždňa však premiér informoval o ešte prísnejších opatreniach – otvorené ostanú iba potraviny, drogérie, lekárne, banky, pošty, prevádzky telekomunikačných operátorov, trafiky, obchody s krmivom pre zvieratá či poisťovne. Prísnejšie opatrenia sa netýkajú ani mäsiarstiev a pekární. Fungovať by mali aj e-shopy (teda internetové obchody prevádzok). Zatiaľ by sa obmedzenie tejto služby nemalo riešiť. Vláda, ktorá mimoriadne zasadala v nedeľu podvečer, rozhodla vyhlásiť núdzový stav, ale len na oblasť zdravotníctva. V praxi to znamená, že medicínsky materiál, personál či technika sa budú môcť presúvať z nemocnice do nemocnice. Celkovo sa toto nové nariadenie dotkne vyše 20 nemocníc a polikliník na celom Slovensku. Zatvorené budú aj všetky reštaurácie a podniky s výnimkou tých, ktoré vydávajú obedy. Tie si však Slováci budú môcť len vyzdvihnúť alebo nechať doniesť. Sadnúť si do podniku je zakázané.

Okrem toho dnes od 14:00 opäť zasadol krízový štáb, na ktorom chce dosluhujúci premiér Peter Pellegrini prijať ďalšie opatrenia. Tie by sa mali týkať napríklad aj opatrovateliek, ktoré za svojou prácou cestujú do susedného Rakúska. Rokovať budú aj o zatvorení hraníc s Poľskom, či o povinnosti nosiť rúška v mestskej hormadnej doprave, či pri nákupe v prevádzkách, ktoré ostávajú otvorené. Premiér avizoval aj to, že by sa malo rozhodnúť o tom, či sa zatvorí iba časť alebo celá automobilka Volkswagen. Dôvodom je podozrenie na koronavírus v prevádzke, ktorá je v súčasnosti najväčším zamestnávateľom v Bratislave.

Zrušené hromadné podujatia

Okrem toho od utorka platí 14-dňový zákaz organizovania športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Toto opatrenie platí aj pre bohoslužby, pravoslávna cirkev však s týmto nariadením robila obštrukcie. Po tom, ako premiér vyjadril nespokojnosť s ich prístupom, sa ale rozhodli do 23. marca zrušiť bohoslužby pre širšiu verejnosť. Do a z Talianska aktuálne platí zákaz cestovania leteckou dopravou.

Pre šírenie koronavírusu a nepriaznivú situáciu v okolitých krajinách, či nedostatok hmotných zdravotných rezerv sa vláda rozhodla od štvrtkového (12. marca – pozn. redakcie) rána vyhlásiť mimoriadny stav. Na základe mimoriadnej situácie môže štát vynútiť plnenie dodávok medicínskeho tovaru od konkrétnych firiem. “Chcem, aby boli firmy povinné dodať tovar, ak ho majú,” povedal premiér s tým, že mimoriadnou situáciou chcú zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. V praxi to znamená, že ak bude mať firma na Slovensku tovar, ktorý krajina potrebuje, bude si môcť štát vynútiť, aby ho predala Slovensku a nie do zahraničia.

Nové opatrenia

Premiér Peter Pellegrini po dnešnom zasadnutí krízového štábu avizoval modifikáciu posledných schválených opatrení, a teda, že budú fungovať práčovne, taxislužby nebudú môcť prevážať ľudí, ale len tovar. Rovnako budú môcť opäť fungovať autoservisy a pneuservisy. Vláde dal návrh, aby núdzový stav vyhlásila na celý segment zdravotníctva – teda aj na súkromné nemocnice, sanitky a zdravotnícku dopravu. Úradom, prevádzkám či nemocniciam odporúča Pellegrini, aby do svojich budov nevpúšťali ľudí, ktorí si nechránia tvár šatkou, rúškami, či inou alternatívou. Premiér tiež informoval, že krízový štáb riešil aj to, či vyhlási núdzový stav na celom Slovensku. Znamenalo by to obmedzenie pohybu občanov. Túto formu obmedzenia pohybu ľudí ale zatiaľ ponechal na úrovni odporúčania. Hranicu s Poľskom sa rozhodli uzatvoriť.

Premiér poukázal aj na to, že internetové obchody sú naďalej povolené. Štát chce v najbližších dňoch nakúpiť respirátory a ochranné pomôcky pre zdravotnícky personál. Nakúpiť ich chce z Turecka. „Ak zajtra dorazia, problém našich nemocníc, záchraniek a ambulancií je na určitú dobu zažehnaný,“ konštatoval Pellegrini. Hotely ostávajú otvorené, ale reštaurácie môžu poskytovať stravu ubytovaným len na izbách, alebo nejakým iným spôsobom, kde sa nestretne veľké množstvo ľudí na jednom mieste. Na Slovensku zatiaľ nemáme pacienta, ktorý by potreboval umelú pľúcnu ventiláciu. Mnohí ľudia sú v domácej karanténe. Najväčší tlak tak je podľa premiéra Pellegriniho na odber a vyhodnocovanie testov. Okrem toho premiér odporučil lekárňam, aby pacientom vydali iba toľko liekov, koľko zodpovedá osobnej spotrebe na jednu rodinu. Pri vyplácaní sociálnych dávok budú okrem polície a bezpečnostnej služby pošty dohliadať aj vojaci, aby sa zachovali pravidlá obmedzenia šírenia nákazy. Pellegrini sa rovnako poďakoval každému, kto sa rozhodol ušiť rúška, že tak urobil a chráni tak seba, aj okolie.

Prognózy vývoja

Premiér Peter Pellegrini stručne informoval aj o záveroch Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý vypracoval analýzu o koronavíruse na Slovensku. Tá ukazuje ako by mohol stúpať počet chorých aj vzhľadom na už prijaté opatrenia. Podľa analýzy výrazný nárast ohľadom nových prípadov by mal prísť v 60. deň od prvého potvrdeného pacienta (6. marca). Takto rázne by mali čísla rásť 15 až 20 dní, v 80. dni by mal počet začať klesať. V najvyššom bode by malo byť nakazených viac, ako sú naše kapacity. Ak sa však prijmú adekvátne opatrenia, počet nakazených by sa mohol rovnať počtu lekárov.