Politika Zahraničné

Pelosiová označila Trumpa za trvalú hrozbu pre americkú demokraciu

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová (vpravo) roztrháva kópiu prejavu amerického prezidenta Donalda Trumpa (v popredí) o stave Únie po tom, ako šéf Bieleho domu dorečnil na pôde amerického Kongresu 4. februára 2020. Vľavo americký viceprezident Mike Pence. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová kritizovala v stredu rozhodnutie Senátu, že republikánsky prezident Donald Trump nebude zosadený z funkcie na základe ústavnej žaloby (impeachmentu), ktorú naňho podali demokrati v Snemovni reprezentantov. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Pelosiová tiež označila Trumpa za “trvalú hrozbu pre americkú demokraciu”. “Prezident a republikáni v Senáte dnes normalizovali bezprávie a odmietli systém bŕzd a protiváh v našej ústave. Prezident, ktorý je presvedčený, že stojí nad zákonom, a keď sa mu zachce, môže narušiť voľby, predstavuje trvalú hrozbu pre našu demokraciu,” povedala na margo stredajšieho hlasovania v Senáte Pelosiová.

Stočlenný Senát, v ktorom majú republikáni väčšinu, najprv pomerom hlasov 52:48 rozhodol, že Trump je nevinný pokiaľ ide o prvý článok ústavnej žaloby týkajúci sa zneužitia právomocí. Za Trumpovo odvolanie podľa tohto článku hlasoval aj republikánsky senátor a bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney.

Vzápätí senátori pomerom hlasov 53:47 rozhodli, že Trump je nevinný, aj pokiaľ ide o druhý článok ústavnej žaloby, ktorý sa týkal pohŕdania Kongresom.

Americký prezident sa k procesu ústavnej žaloby vyjadrí na tlačovej konferencii, ktorá sa bude konať vo štvrtok okolo 12.00 h miestneho času (18.00 h SEČ) v Bielom dome.

O podaní ústavnej žaloby na Trumpa rozhodla 18. decembra Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati. Podanie žaloby súviselo s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.