Spoločnosť Domáce

Pendleri môžu využiť aj antigénový test zo zahraničia

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Od pondelka sa musia negatívnym testom na ochorenie COVID-19 vedieť preukázať na hraniciach aj pendleri. Nesmie byť starší ako 14 dní. Podľa aktualizovanej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, s účinnosťou od utorka (8. 12.), bude akceptovaný aj antigénový test vykonaný mimo územia SR. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

 

,,Osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice Slovenska a majú výnimku z domácej izolácie, sa budú môcť preukázať certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky s negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 14 dní, alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 vydaného mobilným odberovým miestom alebo odberným miestom v zariadení sociálnych služieb, na území Slovenskej, nie starším ako 14 dní, alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní alebo negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní,” spresnila.

Pod pojmom „osoby pravidelne prekračujúce hranice SR“ sa rozumie slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie.

Kompletné znenie aktualizovanej vyhlášky je na webe Ministerstva vnútra SR.