Politika Zahraničné

Pentagón poprel, že USA sa pripravujú na odchod z Iraku

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký minister obrany Mark Esper v pondelok poprel informáciu, že USA pripravujú stiahnutie svojich vojakov z Iraku.

 

“Neexistuje žiadne rozhodnutie opustiť Irak… Nepadlo nijaké rozhodnutie opustiť Irak,” cituje Espera agentúra AFP.

Esper na brífingu ďalej uviedol, že list naznačujúci stiahnutie amerických jednotiek z Iraku je “v rozpore” so súčasnými krokmi Pentagónu. Dodal, že nevie, odkiaľ list pochádza.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Spojených štátov Mark Milley krátko po Esperovi novinárov podľa televízie CNN informoval, že list unikol na verejnosť omylom. Podľa neho ide o zle formulovaný a nepodpísaný návrh vypracovaný spolu s irackou stranou. Milley tiež zdôraznil, že americké jednotky neopúšťajú Irak.

Údajný list, v ktorom sa píše o “preskupení síl v priebehu nasledujúcich dní a týždňov, aby sa pripravili na ďalší presun”, mal poslať veliteľ amerických vojsk v Iraku, brigádny generál William Seely, šéfovi irackého velenia spoločných operácií, uvádza AFP s tým, že jeho kópiu má k dispozícii a jeho pravosť potvrdili aj predstavitelia bezpečnostných zložiek USA a Iraku.

Iracký parlament v nedeľu schválil uznesenie, ktoré žiada ukončenie prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. Predchádzalo tomu zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního Američanmi v Iraku v noci na piatok.

Na základniach v Iraku je rozmiestnených okolo 5200 amerických vojakov, podporujúcich miestnu armádu. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu.