Zahraničné Politika

Pentagón poprel, že zvažuje poslať ďalších vojakov na Blízky východ

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americké ministerstvo obrany (Pentagón) poprelo správu médií, že Spojené štáty zvažujú vyslať ďalších 14.000 svojich vojakov do oblasti Blízkeho východu s cieľom posilniť obranu proti možným hrozbám zo strany Iránu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

 

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov napísal, že prípadné nasadenie bude zahŕňať “desiatky” ďalších lodí a zdvojnásobenie počtu príslušníkov ozbrojených síl pôsobiacich v regióne od začiatku tohto roka.

WSJ tiež napísal, že sa očakáva, že americký prezident Donald Trump o zvýšení počtu vojakov v regióne rozhodne začiatkom decembra.

Pentagón poprel pravdivosť medializovaných informácií.

“Spojené štáty nezvažujú vyslanie ďalších 14.000 vojakov na Blízky východ,” napísala na Twitteri hovorkyňa Alyssa Farahová.

V septembri došlo v regióne k sérii útokov, ktorých terčom boli lode i saudskoarabské ropné zariadenia a ktoré sa pripisujú Iránu.

Washington už zvýšil svoju vojenskú prítomnosť v Perzskom zálive a rozšíril ekonomické sankcie voči Teheránu, čím zvýšil napätie v celom regióne.

V októbri americký minister obrany Mark Esper oznámil nasadenie dodatočných amerických síl v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch.