Politika Domáce Top

Ficove kontroverzné návštevy: Potriasanie rúk s najväčšími diktátormi

MINSK – Dnešná návšteva premiéra Roberta Fica u bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý má v očiach západu poškvrnenú povesť vďaka vládnutiu až diktátorskou rukou, nie je jeho prvým stretnutím s kontroverzným lídrom.

Počas rokov, ktoré šéf najsilnejšej parlamentnej strany Smer strávil v politike, sa osobne porozprával aj s líbyjským diktátorom Muammarom Kaddáfim, kubánskym prezidentom Raúlom Castrom či ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom.

Alexander Lukašenko

Ako premiér predsedajúcej krajiny Európskej rady sa Fico dnes v Minsku stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý je známy svojimi tvrdými praktikami voči opozícii. Jedným z cieľov je aj podpis komuniké o spolupráci medzi krajinami.

dubeci_lukasenko

Muammar Kaddáfi

Stretnutie s líbyjským diktátorom Muammarom Kaddáfim sa uskutočnilo vo februári 2007. Vtedajší ešte stále čerstvý slovenský premiér sa s lídrom, ktorý zomrel o štyri roky neskôr, stretol na poslednú chvílu v jeho beduínskom stane.

Okrem toho, že spomínal budovanie sociálneho śtátu na Slovensku, sa novinárom o tom, o čom sa s Kaddáfim bavili, nepochválil. V stane s Kaddáfim strávil približne polhodinu, novinári mali prístup povolených iba na úplnom začiatku rozhovoru.

Raúl Castro

Fico svojou návštevou v októbri minulého roku poctil kubánskeho prezideta Raúla Castra. Kubánsky líder počas Ficovho pobytu na Kube ocenil podpisy ekonomických dohôd medzi obomi krajinami a prejavil záujem o skúsenosti Slovenska. Vo Ficovej delegácii na exotickom ostrove bol aj Miroslav Lajčák a Peter Kažimír.

Robert Fico a Raúl Castro
Robert Fico a Raúl Castro

Vladimir Putin

Slovenský premiér už absolvoval aj viacero rozhovorov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Posledný bol v auguste tohto roka, hoci išlo iba o bleskovú návštevu Moskvy. Loboval za Miroslava Lajčáka, ktorý vtedy bojoval o post generálneho tajomníka OSN, vyjadril sa aj za zrušenie sankcií voči Rusku. „Osobne si myslím, že je čas sa k téme sankcií postaviť racionálne a povedať, že poškodzujú tak EÚ, ako aj Rusko,“ povedal na Facebooku.

S Putinom sa stretol už aj v roku 2011, keď ako líder slovenskej opozície navštívil zjazd strany Jednotné Rusko. Za tento krok ho skritizoval aj šéf socialistov v Európskom parlamente Hannes Swoboda.

fico_putin

Zdroj: ph, Foto: SITA, FB / Martin Dubeci