Domáce Kauzy Komentáre a názory Top

Peter Králik: O Detskom mestečku a drogách

Detské mestečko v Trenčíne je príkladom, ako štát zničil unikátny projekt  v bývalom Československu. Ten pozostával z rodinnej výchovy prostredníctvom manželských dvojíc v Detskom domove. Práve rozhodnutím Dzurindovej vlády z roku 2005.

V rokoch 2005 až 2006 bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny, kde stihla zrušiť rodinnú výchovu v Detskom mestečku, Iveta Radičová. Detské mestečko   fungovalo už od roku 1973, kde sa o skupinu deti   starali nepretržite 17 manželských dvojíc, ktoré vychovávali deti celodenne, celotýždenne a celoročne.

Pre noviny SME dňa 25.04.2006 prehlásila Radičová  o Detskom mestečku, že “V domove sú bunky, kde sa vychovávatelia starajú o deti, no nie je to klasická rodina. Má to efekt geta a “sú tam deti, ktoré neboli v živote nakupovať”.

A tak sa stalo, že rodinná pedagogika bola vyhnaná z areálu Detského mestečka v Trenčíne spolu s manželmi – vychovávateľmi. Tým sa uvoľnila cesta už len obyčajnému detskému domovu zo všetkými negatívami, ktoré štátom dehumanizovaná ústavná výchova prináša.

Milan Kolár – odchovanec Detského mestečka v Trenčíne, ktorý si  dobre pamätá na svoje detstvo.  Zažil dva systémy výchovy, ktoré nám opísal. Rozprával sa s ním Braňo Ladický, človek, ktorý stojí za vyhlásením areálu Detského mestečka národnou kultúrnou pamiatkou a autor knihy „Rodinné príbehy bez rodín“.

Milan Kolár v rozhovore vysokú hodnotu pridáva výchove manželských dvojíc, ktorá tu fungovala v rokoch 1973-2005.

Po roku 2005 priznáva, že jeho študijné výsledky v škole sa zhoršili a na nový systém (ne) výchovy si nezvykol.

Pre OZ Naša rodina a portál Eurorešpekt, ktorý priniesol rozhovor, priznal aj to, keď sa zmenil systém po roku 2005, že podaktoré chovankyne otehotneli a odrodili priamo v tomto spomínanom detskom domove.

Niektoré deti  nedokončili vzdelanie a priznal aj to, že drogy sa tam vyskytovali. Dokonca povedal aj to, že pani riaditeľkin syn tam nosil priamo do zariadenia drogy pre deti.