Zahraničné Top

Peter Králik: Vzniká európsky nástroj stabilizácie investícii za 30 miliárd eur

Európsky nástroj stabilizácie investícií (EISF) je určený na zmiernenie dopadov asymetrických šokov. Prioritou Európskej Komisie je udržanie úrovne verejných investícií, ktoré vo všeobecnosti prispievajú k hospodárskemu rastu a z dlhodobého hľadiska zvyšujú ekonomický potenciál štátu. EISF má byť podporným nástrojom a nie je určený pre krajiny čerpajúce pomoc z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). EISF je prvým krokom k významnejšiemu nástroju makroekonomickej stabilizácie pre Eurozónu.

Podľa súčasného návrhu nariadenia má byť v rámci rozpočtu EÚ vyčlenených 30 mld. eur pre účely stabilizačnej funkcie. Komisia bude oprávnená poskytnúť finančnú pomoc členským štátom, ktoré čelia veľkému asymetrickému otrasu, a to uzatváraním zmlúv o pôžičkách na finančných trhoch, s cieľom následne poskytnúť zvýhodnené návratné úvery dotknutým členským štátom ako pomoc pri udržiavaní úrovne verejných investícií. EK a členské štáty uzatvoria spoločnú dohodu, kde budú dohodnuté podmienky financovania, splácania a predpokladaná alokácia zdrojov.

EISF podporuje výlučne oprávnené verejné investície. Členské štáty by sa mali prednostne zamerať na udržanie oprávnených investícií z programov podporovaných zo EÚ zdrojov.

Podľa súčasného návrhu nariadenia má byť vytvorený aj Fond na podporu stabilizácie, z ktorého bude vyplácaná úroková dotácia slúžiaca na pokrytie nákladov na úrokovú sadzbu, ktoré v súvislosti s úverom vznikli prijímateľskému členského štátu.

Fond na podporu stabilizácie by mal byť financovaný z príspevkov členských štátov vypočítaných na základe podielu menového príjmu prideleného ich národným centrálnym bankám tzv. ražobné (seigniorage). Za riadenie fondu bude zodpovedná Komisia.

Rozhodnutie Komisie poskytnúť podporu v rámci nástroja je podmienené dvomi stupňami kritérií. V prvom rade musí dotknutý členský štát spĺňať kritériá oprávnenosti založené na dodržiavaní rozhodnutí a odporúčaní rámca fiškálneho a makroekonomického dohľadu. Zároveň by členské štáty by mali uskutočňovať zodpovednú fiškálnu politiku a v čase hospodárskej prosperity by si mali vytvárať fiškálne rezervy.

V druhom rade bude Komisia posudzovať či členský štát spĺňa kritériá na aktiváciu podpory z EISF. Tie sú založené na aktivačnom mechanizme, v ktorom sa zohľadňujú dvojaké údaje o nezamestnanosti (medziročný výkyv ako aj nárast oproti strednodobému priemeru). Tento mechanizmus bol vybraný, pretože výrazný nárast miery nezamestnanosti v krajine je relevantným ukazovateľom vplyvu veľkého asymetrického otrasu v konkrétnom členskom štáte.

Podľa ekonomického analytika Dušana Doliaka sa jedná zo strany Európskej komisie o čistú propagandu.

„Vždy ma pobavia projekty, ktoré odchádzajúca vládna garnitúra ohlási s tým, že ich bude realizovať nasledujúca vláda“, hovorí Doliak.

„EISF má fungovať od 1.janurára 2021. Dovtedy bude už nová komisia a nový europarlament. A asi aj nová ekonomická situácia. Vlečúca sa kríza vo svetovej ekonomike sa pravdepodobne dovtedy prejaví naplno a tak sa realizácia EISF môže oddialiť. Ak sa teda opýtame “cui bono?”, tak z dnešného pohľadu sa zdá, že nápad s EISF je propagandou, ktorá má občanov a investorov ukľudniť, že mierime k ružovým zajtrajškom. Jediná pozitívna správa na tom je, že sa snažia niečo robiť.“, dodáva analytik Doliak.

Podľa analytika Mariána Fabiana z Inštitútu regionálnej politiky ide o o ďalší finančný nástroj, ktoré sa toto leto dostalo do slovenského pripomienkového konania.

„Poznáme už veľa nástrojov s ktorými počíta nový návrh európskeho rozpočtu, či už ide o program Euinvest alebo ďalšie. Európsky nástroj stabilizácie investícii túto architektúru dotvára. Iste, je to problém politickej podpory a času kedy sa navrhované nástroje schvália, teda problém či európsky parlament stihne všetko schváliť ešte do volieb. Ak áno, celá nová architektúra investičný a stabilizačných nástrojov by mohla fungovať.“, hovorí Marián Fabian z Inštitútu regionálnej politiky.

“Skôr ma zaráža, že parlamentné strany pár mesiacov pred eurovoľbami k týmto návrhom nedokážu povedať nič relevantné a ani vstúpiť do pripomienkového konania. Aspoň si nespomínam, že by som cez leto niečo k európskym záležitostiam od nich počul“, dodáva Fabian.

Návrh  európského nástroja stabilizácie investícii za 30 miliárd eur je možné na Slovensku pripomienkovať do 23. augusta 2018.