Politika Zahraničné

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ už podpísali státisíce ľudí

Petíciu proti vystúpeniu Británie z EÚ podpísalo vyše 600-tisíc ľudí. (ilustračné foto TASR/AP)

LONDÝN – Petíciu požadujúcu zotrvanie Británie v Európskej únii podpísalo od stredy, keď bola zverejnená na vládnom webe, už viac ako 600-tisíc ľudí.

Veľký záujem o jej podpísanie spôsobil, že webová stránka britského parlamentu, na ktorej bolo možné pridať sa k signatárom, prestala byť dostupná.

V úvode k petícii sa píše, že “vláda už niekoľkokrát opakovala, že odchod Británie z EÚ si želá ľud”. “S týmto tvrdením chceme skoncovať tak, že dokážeme podporu verejnosti pre zotrvanie v EÚ,” uvádza sa v texte.

Aj keď je málo pravdepodobné, že vďaka tejto petícii britská vláda zmení svoj postoj k brexitu, iniciatívou doteraz neznámej predkladateľky Margaret Anne Georgiadouovej sa britské vedenie bude musieť zaoberať.

Podľa zákona totiž vláda musí reagovať na každú petíciu, ktorú podpíše viac ako 10-tisíc ľudí. Poslanci britského parlamentu o petíciách diskutujú v prípade, že počet signatárov prekročí hranicu 100-tisíc.

S výzvou pridať sa k signatárom sa na svojich priaznivcov obrátili herci Hugh Grant a Jennifer Saundersová, spisovateľka a moderátorka Caitlin Moranová či bývalý hovorca labouristov Alastair Campbell.

Agentúra AP dodala, že vo štvrtok sa na sociálnej sieti Twitter objavilo päť nových hashtagov, ktoré súvisia so zotrvaním Británie v Európskej únii. Medzi nimi je aj #NotOnMySide, čo je odkaz na stredajší prejav premiérky Theresy Mayovej, v ktorom občanov ubezpečila: “Som na vašej strane” v úsilí o realizáciu výsledku referenda z roku 2016. V tomto plebiscite sa väčšina britských voličov vyslovila za odchod Británie z EÚ.