Spoločnosť Domáce

Petičný výbor tlačí na Kisku. Zákon o pedagogických zamestnancoch nechcú

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Petičný výbor Petície za stiahnutie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch chce požiadať prezidenta SR Andreja Kisku, aby zákon s pripomienkami vrátil Národnej rade (NR) SR. Pod petíciou je podpísaných už viac ako 20 200 podporovateľov, pre TASR to uviedol Vladimír Crmoman, prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU). 

 

Okrem SKU sú pod petíciou podpísané viaceré organizácie a iniciatívy z oblasti školstva. Crmoman podotkol, že sa pridávajú k českej kampani s názvom Školy zostávajú v čiernej. Vyzval preto školy, aby čiernou farbou, každá svojím spôsobom, vyjadrili protest proti súčasnému stavu školstva. “Pripravujeme aj ďalšiu protestnú akciu, ktorú sa snažíme koordinovať s ďalšími iniciatívami. Informovať o tom budeme neskôr,” dodal Crmoman.

Parlament 2. apríla schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch. Zákon sa rozšíril o možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie na vyplácanie príplatkov v profesijnom rozvoji sa predĺžilo na sedem rokov, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania na triednictvo, zvýšil sa aj príplatok za jazykovú skúšku.

Okrem iného sa zákon zaoberá aj novým právom na ochranu pred sociálno-patologickými javmi na pracovisku, zavedením inštitútu etického kódexu, profesionalizáciou výkonu pedagogickej a odbornej činnosti, prispôsobovaním ďalšieho vzdelávania potrebám škôl a školských zariadení, novou kategóriou odborného zamestnanca – kariérový poradca, či znižovaním úväzkov niektorých kategórií zamestnancov. “Verím, že schválením úplne nového zákona sa podarí naplniť zámer, s akým bol pripravovaný – zlepšiť podmienky na prácu pedagogických a odborných zamestnancov,” uzavrela ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).