Zahraničné Spoločnosť Top

Petre Vlhovej na Svetovom pohári ušlo prvenstvo len o pár stotín

Zdroj: TASR

COURCHEVEL – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v sobotnom slalome Svetového pohára v Courcheveli na druhom mieste, keď opäť nestačila iba na Mikaelu Shiffrinovú. Za víťaznou Američankou zaostala o 29 stotín sekundy, tretie miesto obsadila Švédka Frida Hansdotterová (+0,37 s).

Vlhová štartovala vo francúzskom rezorte s jednotkou a svojou typickou silovou jazdou stanovila čas, s ktorým sa mohli porovnať ďalšie elitné slalomárky. Prekonala ju jedine o štyri stotiny sekundy Shiffrinová, tá spravila vo vrchnej pasáži dve chybičky, ale predviedla plynulý záver, vďaka čomu si vypracovala aspoň minimálny náskok na svoju najväčšiu konkurentku. K tejto dvojici sa priblížila iba Rakúšanka Bernadette Schildová, ostatné lyžiarky už boli vyše polsekundy za Američankou.

“Keď som prišla do cieľa, nebola som spokojná. Robila som drobné chyby, keby som sa ich vyvarovala, bola by som oveľa rýchlejšia. Potom však prichádzali ďalšie dievčatá a videla som, že to nebolo také zlé. Viem, kde mám medzery, v 2. kole sa vynasnažím ísť naplno a nezopakovať chyby. Mikaela je na túto pozíciu zvyknutá, sú to len štyri stotinky, ale aj to je veľa. Ešte sa môže stať čokoľvek,” povedala Vlhová v cieli 1. kola pre RTVS.

Hansdotterová zajazdila najlepší čas 2. kola a vyšvihla sa na pódium, Vlhová však ďalším agresívnym výkonom uhájila náskok a dostala pod tlak Shiffrinovú. Tá sa na trati, ktorú postavil americký tréner, dostala na druhom medzičase tesne za Slovenku, no už niekoľkýkrát potvrdila svoju silu v dolných častiach a do cieľa prišla s náskokom 29 stotín. Vlhová má na konte šestnásť pódiových umiestnení (4-7-5).

Na snímke Petra Vlhová na trati 1. kola slalomu Svetového pohára žien vo Francúzsku. Zdroj: TASR / AP

“V týchto pretekoch som naozaj bojovala. Keď nájdem správny balans, môžem pustiť lyže. Vyšlo to,” povedala 23-ročná Shiffrinová, ktorá si pripísala jubilejné 50. víťazstvo v seriáli. Z toho 35 nazbierala v klasickom slalome, čím sa odpútala od Švajčiarky Vreni Schneiderovej a vyrovnala rekord Rakúšanky Marlies Schildovej. “Je neuveriteľné, keď rozmýšľam o týchto číslach, ale nie je to moja motivácia. Najlepší pocit je, keď lyže fungujú a zažívam magické chvíle. Myslím iba na lyžovanie,” dodala Američanka na webe ORF. V uplynulých 32 štartoch v špeciálnom slalome SP sa 30-krát dostala na pódium vrátane 26 víťazstiev.

Vlhová predtým skončila za ňou na druhej priečke v tejto sezóne v Levi, Killingtone aj paralalenom slalome v St. Moritzi. Vďaka sobotnému výsledku si upevnila druhú pozíciu v hodnotení disciplíny a poskočila na druhé miesto v celkovom poradí SP za suverénnou Shiffrinovou.

Výsledky slalomu SP v Courcheveli:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:36,72 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,29 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,37, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,14, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,30, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +1,49, 7. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,88, 8. Erin Mielzynská (Kan.) +2,06, 9. Chiara Costazzaová (Tal.) +2,34, 10. Kristin Lysdahlová (Nór.) +2,72

Celkové poradie SP (po 13 súťažiach): 1. Shiffrinová 889 bodov, 2. VLHOVÁ 388, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 367, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 316, 6. Holdenerová 310

Poradie slalomu (4): 1. Shiffrinová 400, 2. VLHOVÁ 320, 3. Holdenerová 195, 4. Hansdotterová 171, 5. Liensbergerová 149, 6. Haverová-Lösethová 130

V slalome Svetového pohára žien vo francúzskom  Courcheveli sa na druhom mieste umiestnila slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Zdroj: TASR / AP