Regióny Bratislava Top

Plánujete si vybaviť občiansky preukaz? Na úradoch sa poriadne načakáte: Dá sa tomu však vyhnúť

Ilustračná foto. Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu už pomaly ide do úzadia a ľudia začali opäť vo veľkom cestovať a navštevovať rôzne krajiny. Na opustenie Slovenska však nevyhnutne potrebujete cestovný doklad, a to buď pas alebo občiansky preukaz. Ak ich však máte už neplatné a potrebujete si vybaviť nové, tak sa na úradoch poriadne načakáte. Ministerstvo vnútra totiž upozorňuje, že zaznamenali obrovský počet žiadateľov, a preto sa čakacie doby na vybavenie potrebných dokladov vo viacerých mestách predlžujú.

 

Pandémia koronavírusu spomalila život nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. Aktuálne však môžeme žiť viac menej rovnaký život, ako pred príchodom ochorenia. Aj preto sa ľudia rozhodli vybaviť si potrebné doklady, aby mohli začať konečne cestovať a navštevovať rôzne krajiny. Počet žiadateľov o občiansky preukaz či pas je však tak vysoký, že úrady nestíhajú. “Oddelenia dokladov v krajských a veľkých okresných mestách  sú posledné týždne a mesiace vyťažené, čo sa prejavuje aj na čakacích dobách.  Dôvodom je, že Slováci si po uvoľnení pandemických opatrení  vybavujú potrebné doklady na cestovanie na dovolenky do zahraničia. Nejde len o pasy, ale o aj občianske preukazy, ktoré slúžia ako cestovný doklad, pričom viaceré krajiny Schengenu, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby boli platné istý čas aj  pred odchodom z turistickej destinácie,” informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Ľudia tak čakajú na svoje doklady niekedy aj viac ako tri týždne. Dlhšie čakacie doby potvrdzujú aj skúsenosti ľudí. “Robil si prosím vás niekto teraz nový občiansky preukaz? Koľko to trvalo, kým vám ho doručili? Už je to 3 týždeň a mne nič stále neprišlo,” posťažovala sa obyvatelia Levíc Alexandra. Obrovský nápor ľudí na oddelení dokladov zažívajú aj v Bratislave. Najvyťaženejšie sú pracoviská sídliace v klientskom centre Bratislava. Čakacie lehoty sa tam pohybujú od jednej do troch hodín, závisia od dňa v týždni. Na ostatných oddeleniach si občania počkajú do jeden a pol hodiny. “Občanom odporúčame, aby riešili vybavovanie dokladov s dostatočným časovým predstihom, v tom prípade s istotou získajú rezerváciu termínu. V prípade, že o rezerváciu záujem nemajú, najmenej zaťaženým dňom v týždni býva štvrtok, pretože veľa občanov tento deň spája s nestránkovým dňom,” uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková.

Ilustračná foto. Zdroj: fb Polícia SR

Ministerstvo vnútra občanom odporúča, aby vybavenie nových dokladov nechali na neskôr, ak ich urgentne nepotrebujú. Najlepšie je si začať vybavovať doklady v zime, kedy je štatisticky už dlhodobo najmenší počet žiadateľov o cestovné doklady. Občania si zároveň svoje žiadosti o doklady môžu podať na ktoromkoľvek pracovisku oddelenia dokladov v rámci Slovenskej republiky. Požiadať možno aj o doručenie dokladov na adresu bydliska.

Radom na oddeleniach dokladov sa môžete vyhnúť

Pokiaľ potrebujete občiansky preukaz preto, lebo ste zmenili trvalé bydlisko alebo vám už vypršala desaťročná platnosť dokladu, môžete sa obrovským radám na oddelení dokladov vyhnúť. “Práve tieto skupiny žiadateľov upozorňujeme na stále dostupnú alternatívu požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu prostredníctvom https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/y,poznamenala hovorkyňa ministerstva vnútra. Využitie takejto elektronickej služby vám môže, okrem času stráveného čakaním na oddeleniach dokladov, ušetriť aj peniaze. V prípade vydania občianskeho preukazu pri zmene trvalého pobytu totiž zaplatíte len 2 eurá. Pri klasickom spôsobe však tento úkon stojí 4,50 eura.

Zdroj: portal.minv.sk

Má to však háčik. Podmienkou, aby ste mohli požiadať o občiansky preukaz online, je mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže doklad pripravený na elektronickú komunikáciu. Okrem toho je taktiež “predpokladom použitia e-služby je,  aby mal používateľ v správnych  agendách  MV SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako 5 rokov. U používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky.”

Ako zároveň upozornila Eliášová, je potrebné tiež myslieť aj na e-služby, ktoré sa s občianskym preukazom spájajú. “Pre používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, platí, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou, automaticky nepreberá dovtedy používané ceritifikáty pre elektronický podpis. Je preto treba nainštalovať si ich nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID, ktorú má vo svojom počítači nainštalovaný každý používateľ elektronických služieb,” dodala.