Domáce Ekonomika

Platy profesionálnych vojakov porastú. O výške mzdy bude rozhodovať funkcia a nie hodnosť

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Platy profesionálnych vojakov sa v budúcom roku výrazne zvýšia. Vyplýva to z pripravovanej Koncepcie personálneho manažmentu, ktorú rezort obrany predloží v decembri na rokovanie vlády SR. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, minimálne platové ohodnotenie profesionálneho vojaka by malo byť po novom až na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve.

V súčasnosti má vojak 2. stupňa s výkonom služby do jedného roka 707,50 eur. Od januára 2019 to bude po desaťpercentnej valorizácii 778, 25 eur. Po zapracovaní pripravovaných zmien ešte približne o ďalších 300 eur viac.

Pripravovaná koncepcia počíta aj so zmenou ohodnotenia profesionálnych vojakov, ktoré by po novom malo vyplývať nie z hodnosti, ale z funkcie, ktorú príslušník Ozbrojených síl SR v praxi vykonáva. Ministerstvo obrany SR následne v januári predloží na vládu návrh na zmenu príslušnej legislatívy. Vedenie rezortu obrany o zmene platových náležitostí rokuje už aj s Ministerstvom financií SR. Zámerom je, aby navýšenie miezd a zmena systému boli plne pokryté z prideleného rozpočtu na budúci rok. V prípade schválenia koncepcie a príslušnej legislatívy by zmena systému ohodnocovania, a teda aj navýšenie platov, malo byť v platnosti v polovici roka 2019.

Vedenie Ministerstva obrany SR aj týmito krokmi potvrdzuje, že modernizácia a príprava personálu musia byť plne v súlade. Kvalitne pripravený a adekvátne ohodnotený ľudský potenciál sú nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie obranyschoposti Slovenskej republiky.