Politika Domáce

Plénum bude o návrhu týkajúcom sa zberu odpadu rokovať v skrátenom konaní

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o vládnom návrhu novely zákona o odpadoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v hlasovaní v stredu podvečer. Z návrhu vyplýva, že organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly by museli po vypovedaní zmluvy s obcou zabezpečiť zber odpadu, až kým obec neuzatvorí zmluvu s inou organizáciou.

 

Opoziční poslanci, ale aj poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) kritizovali návrh na zrýchlený režim. Pripomenuli potrebu riadneho pripomienkového konania, aby sa mohli k návrhu vyjadriť všetky dotknuté subjekty, ako napríklad obce či potravinárske organizácie. Zdôraznili, že téma odpadov je dôležitá téma, ktorá sa nemá riešiť v skrátenom konaní.

Koaličnému poslancovi Ondrejovi Dostálovi (SaS) chýbajú v materiáli explicitné dôvody na skrátené konanie. Nie je podľa neho zadefinované, v čom je hrozba zásadných hospodárskych škôd.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) apeloval na prijatie novely pre hroziace ťažkosti s odpadom. Obce podľa neho volajú po tom, aby mohli znovu uzavrieť zmluvy.

Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Mali by sa preto stabilizovať vzťahy v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Zaviesť by sa mala aj povinnosť uhradiť náklady za zabezpečenie triedeného zberu a následné zhodnotenie odpadu v minimálne ustanovenej výške. Posunúť by sa malo aj zverejnenie údajov potrebných na stabilizovanie systému. Novela sa má týkať tiež prevencie pred opakovaním sa situácií výpovedí OZV s množstvom obcí.

Výrobca bude musieť zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov ukončiť tak, aby bolo zachované obdobie dvoch rokov.