Plénum Najvyššieho súdu zasadne 17. marca. Témou bude dočasný šéf

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Plénum Najvyššieho súdu SR zasadne 17. marca. Témou bude zmena rokovacieho poriadku, aby mohol mať súd dočasného šéfa. Agentúru SITA o tom informovala v stanovisku hovorkyňa Alexandra Važanová. Problém súdu vypukol v stredu 11. marca, kedy Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala dočasnú predsedníčku Jarmilu Urbancovú. Inštitúcia tak prakticky prišla o vedenie a tamojší rokovací poriadok neumožňoval postupovať ako napríklad na ústavnom súde, kde sa v takejto situácii určí za šéfa služobne aj vekovo najstarší sudca.

 

„Na základe rozhodnutia Sudcovskej rady Najvyššieho súdu SR zvolal jej predseda na 17. marca plénum, ktorého programom je návrh doplnenia rokovacieho poriadku súdu. Ten by mal byť doplnený o článok, ktorý vyrieši zastupovanie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR,“ uviedla Važanová. V praxi teda bude súd hlasovať o zmene, ktorá by mohla vyriešiť situáciu okolo zastupovania predsedu či podpredsedu.

„Ak nie je prítomný predseda súdu ani podpredseda, alebo ak nie je nikto vymenovaný do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR ani do funkcie podpredsedu Najvyššieho súdu, neodkladné úlohy vykoná ten zo služobne najstarších sudcov, ktorý je vekom najstarší,“ dodáva stanovisko.

Najvyšší súd SR chce požiadať aj Súdnu radu SR, aby urýchlila proces výberu nového predsedu. Najbližšia voľba šéfa je naplánovaná na 30. marca. Záujem o funkciu má Ján Šikuta a Ivan Rumana.

Viac o téme: Jarmila Urbancová, Najvyšší súd, plénum, predseda, rokovací poriadok, zasadnutie

Súvisiace články