Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Plošné testovanie definitívne bude. Ale so zmenami

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Plošné testovanie bude. Dohodol sa na tom Ústredný krízový štáb na svojom rokovaní. Pôvodný plán, ktorý počítal s tromi dňami testovania, sa skresal na výlučne víkend. Naďalej však ostáva otvorená jedna otázka – či budú dostatočné kapacity lekárov a dobrovoľníkov.

 

Kompetentní vyhodnocovali výsledky víkendového pilotného testovania od druhej popoludnia. Vláda, spolu s krízovým štábom, si musela položiť otázku, či vôbec bude mať dostatočné kapacity na to, aby sa plošné testovanie uskutočnilo. Napokon dospeli k jasnému záveru. Plošné testovanie prebehne od soboty do nedele, s tým, že sa mierne predĺžia hodiny, kedy sa bude vykonávať. Presné časy zatiaľ premiér Igor Matovič (OĽaNO), ani nikto z vlády nevedel povedať. Podľa jeho slov sa totiž dajú pomocou testovania odhaliť desiatky tisíc najinfekčnejších ľudí. Dôvodom zmeny je najmä fakt, že počas piatku mnoho lekárov a personálu pracuje a museli by si tak brať voľno. Druhý dôvod súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Doteraz sa na testovanie prihlásilo vyše 20-tisíc ľudí, z toho 12-tisíc zdravotníkov a 8-tisíc dobrovoľníkov.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) by testovanie malo dospieť k tomu, aby sa odhalili najinfekčnejší ľudia, ktorých izolujú. Následne by mali počty nakazených postupne klesať. “Situácia je naozaj kritická,” upozornil Krajčí. Ten nevylúčil aj to, že ak by sa neprihlásil dostatočný počet zdravotníkov, tak by im to prikázali v rámci mobilizácie. “Túto tému by sme otvorili asi až neskôr,” dodal vzápätí. Minister obrany Jaroslav Naď ho doplnil, že v súčasnosti špeciálna skupina obvoláva slovenských zdravotníkov pracujúcich v zahraničí, a žiadajú ich, aby prišli pomôcť.

Pozor na pokuty

Premiér nevedel odhadnúť, koľko ľudí sa testovania zúčastní, ale podľa jeho názoru sa účasť bude hýbať okolo 89 až 90 percent. “Možno aj viac,” konštatoval. Následne upozornil na to, že krízový štáb dnes rokoval iba o dvoch možnostiach. “Alebo prebehne plošné testovanie, alebo úplný lockdown. Iná možnosť nie je. Nerozprávali sme sa o tom, že plošné testovanie nebude, ale nič nespravíme,” vysvetlil Matovič. Naď zároveň potvrdil rokovania s vládami rôznych krajín o pomoci so zabezpečením materiálu i personálu. “Zatiaľ vychádzame z toho, že by sme to mohli zvládnuť vo vlastnej réžii,” povedal. Verí, že počas utorka zistia, kde sú medzery, a na základe toho budú vedieť špecifikovať zahraničným partnerom, či bude potrebná pomoc, napríklad v podobe zdravotníkov.

Naď spolu s Matovičom nezabudli upozorniť tých, ktorí rozmýšľajú o falšovaní certifikátu o negatívnom teste, že sú na to viaceré paragrafy a hrozí za to pokuta. Okrem iného, certifikát ako taký je na špeciálnom papieri, ktorý sa nedá sfalšovať. Matovič tiež doplnil, že ak človek s pozitívnym výsledkom nešiel do karantény, ale išiel na ďalšie odbery, dostane pokutu. Zároveň potvrdil, že po celoplošnom pretestovaní sa zavedie testovanie na ochorenie COVID-19 na hraniciach. Skôr by to podľa jeho slov nebolo po technickej stránke a z kapacitných dôvodov možné, keďže ide o 60 hraničných priechodov.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko informoval, že počas tejto noci prebehne preplánovanie logistiky operácie. O tom, či prebehne aj druhá fáza a ako, budú kompetentní rozhodovať opäť po prvej fáze testovania, teda budúci pondelok.