Domáce Koronavírus Top

Plošné testovanie má podľa Krčméryho zmysel v kombinácii s lockdownom

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Kombinácia plošného testovania na nový koronavírus a prísne opatrenia sú východiskom z pandémie. Samotné testovanie či samotný lockdown nestačí. Uviedol to odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry v nedeľnej diskusnej relácii na televízii TA3 V politike.

 

“Keď sa pozriete na scenáre zo sveta, tak kombinácia oboch opatrení funguje,” skonštatoval Krčméry. Každá karanténa má byť podľa neho pred ňou alebo po nej sprevádzaná plošným testovaním. To by sa nemuselo aplikovať na celú krajinu, ale len na problémový okres či na “veľkú bublinu” ľudí.

Krčméry poukazuje na to, že zákaz vychádzania je prísne opatrenie. Ľudia by počas sviatkov mali dôsledne dodržiavať “svoje bubliny”. “Jediný problém, ktorý nám teraz hrozí, sú rodinné veľké oslavy. Tie bude možné robiť len v malej bubline a za celé obdobie trikrát,” povedal odborník. Ľudia by sa počas sviatkov mali presúvať osobným autom. Vlaky a autobusy sú podľa Krčméryho v čase pandémie rizikové.

Na Slovensku hrozí časť talianskeho scenáru, ktorá sa týka nedostatku zdravotníkov. “Za posledné roky sme žili v pocite, že máme nadbytok lekárov, že máme nadbytok lôžok a sestier. To nie je pravda,” tvrdí Krčméry.

Nežiaduce účinky pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sú nízke. Je to preto, lebo ide o mŕtvu vakcínu, priblížil. Tzv. živú vakcínu majú v Turecku. “Mŕtve vakcíny majú podstatne menej nežiaducich účinkov ako živé vakcíny. Tie však majú robustnú odpoveď a stačí len jedna dávka,” vysvetlil Krčméry.

Zároveň povedal, že vakcína proti novému koronavírusu nevznikala na “zelenej lúke”, pretože sa vyvíjala už pri koronavíruse MERS. Preto sa netreba obávať toho, že by sa vyrobila príliš rýchlo. Ak sa na Slovensku podarí zaočkovať dve tretiny ľudí, ochorenie sa dostane do sporadickej fázy, uzavrel Krčméry.

 

Nežiaduce účinky pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sú podľa Krčméryho nízke. Zdroj: TASR / AFP

Sviatky budú o zodpovednosti

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Andrea Letanovská (Za ľudí) pripustila, že by sa Slovensku zišiel lepší manažér koronakrízy. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike uviedla, že ako občan aj zdravotník vníma nedostatočné narábanie s dôverou ľudí zo strany vlády. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba namieta, že do zvládania krízy je nedostatočne začlenená opozícia, s čím súhlasila šéfka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS). Zdôraznila potrebu ťahať za jeden povraz. Vzhľadom na mierny lockdown počas sviatkov sa všetci i s nezaradeným poslancom Matúšom Šutajom Eštokom zhodli, že Vianoce budú o osobnej zodpovednosti ľudí. Apelovali na verejnosť, aby boli opatrní.

Letanovská poznamenala, že koalícia by mala trochu menej komunikovať konflikty a spoločne informovať o jasných opatreniach. Dodala, že ak je manažér presvedčený, že nejaký člen tímu neprispieva k dobrému výsledku, mal by ho vymeniť. “Ak si nie je istý, tak by mal mlčať,” zdôraznila. Manažovanie krízy podľa nej nie je jednoduché hodnotiť. Skonštatovala však, že po analýze jednotlivých krokov si možno myslieť, že niečo by sa dalo robiť lepšie. Podotkla tiež, že nemocnice dokážu “za veľmi drahú cenu” zvýšiť kapacity pre “COVID pacientov” na úkor ostatnej starostlivosti.

Myslí si, že pomôcť by mohli tvrdé obmedzenia. No verí, že počas Vianoc si ľudia uvedomia svoju osobnú zodpovednosť. Poukázala na zlú situáciu a na to, že takmer v každej rodine sa nájde niekto pozitívny na ochorenie COVID-19. Preto dúfa, že si to ľudia začnú uvedomovať a budú dodržiavať opatrenia bez toho, aby ich niekto musel kontroloval.

Šutaj Eštok požiadal ľudí, aby sa nespoliehali len na vládu a naozaj boli zodpovední. “Jediná cesta, ako môžeme prežiť Vianoce a zvládnuť krízu, je, že budeme zodpovední. Šťastie Vianoc spočíva v tom, že budeme zdraví,” zdôraznil.

Kritizoval napríklad novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu. Hovorí o obmedzovaní ľudských práv. Letanovská reagovala tým, že aj ako zdravotníčka má možnosť v praxi vidieť, ako veľmi dokáže núdzový stav pomôcť.

Taraba namieta, že vláda hazarduje so životom ľudí. Skonštatoval, že sa vždy odvolávala na potrebu počúvať odborníkov a zrazu, keď pred sviatkami hovoria o tvrdom lockdowne, tak to potrebné nie je. Hovorí, že vláda odovzdala riadenie štátu do rúk Úradu verejného zdravotníctva SR, všetku zodpovednosť hodila na hlavného hygienika SR a obchádza NR SR.

 

Tohtoročné sviatky budú o zodpovednosti. Zdroj: pixabay.com