Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Plošné testovanie nateraz nebude. Matovič uviedol, že problém musí vyriešiť Sulík

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Ďalšie kolo plošného testovania nebude. Aspoň zatiaľ. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to odôvodnil nedostatkom materiálu na odbery. Rozsiahle pretestovanie obyvateľstva tak nateraz nie je možné. Myšlienka plošného testovania však naráža aj na iné problémy. Z prostredia odborníkov sa ozývajú hlasy, že ďalšie kolo nemá význam a prikláňajú sa k pretestovaniu ľudí iba v rizikových oblastiach. Debata je tiež o tom, či by malo byť testovanie vôbec povinné. 

 

Úlohou zabezpečiť nákup ďalších 16 miliónov antigénových testov bol ešte minulý týždeň poverený šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Nákup testov rozdelil na štyri etapy, pričom do začiatku decembra mal obstarať prvú várku. Avšak, ak by to chcel spraviť, musel by porušiť zákon o verejnom obstarávaní. Tri kolá plošného testovania sú tak nateraz v nedohľadne. To, kedy bude ďalšie kolo, tak bude podľa predsedu vlády závisieť od šikovnosti Sulíka, ako aj od zásob ochranných pomôcok v Štátnych hmotných rezervách. Plán totiž bol, že do Vianoc sa použije 8 miliónov testov, chýbajú však aj ochranné pomôcky. “Cieľ je naďalej jasný. Do Vianoc chceme znížiť počet nakazených denne na 500 osôb,” konštatoval Matovič.

Chaos pri hlasovaní

Návrh na ďalšie kolá plošného testovania sa začalo riešiť už na pondelkovom zasadnutí krízového štábu. Rokovanie sa však ťahalo dlho do noci, až bolo nakoniec prerušené a pokračovalo dnes popoludní. Medzitým sa však začali vynárať informácie o tom, že členovia štábu museli v pondelok o návrhu premiéra hlasovať až dvakrát. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý chodí na rokovania štábu však povedal, že z toho netreba robiť veľkú drámu. Ako uviedol pre Glob.sk, dôvodom, prečo prvé hlasovanie neprešlo, bol chaos v tom, za čo sa vlastne hlasuje. Spolu s plošným testovaním sa totiž rozoberalo aj otváranie škôl a iné témy a členovia tak nevedeli, za čo majú dvíhať ruku. To sa však rýchlo vysvetlilo.

 

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Viacero “NIE”

Premiérov návrh však narazil na vážnejší problém, ako bol chaos pri hlasovaní. V utorok vo večerných hodinách zaslalo konzílium odborníkov svoje stanovisko k plošnému testovaniu, v ktorom ďalšie kolá neodporučilo. Tí oceňujú síce výsledky plošného testovania v prípade spomalenia šírenia nákazy, no upozorňujú, že ďalšie kolo vo forme, ktorú presadzuje predseda vlády, by zbytočne odčerpalo sily už teraz unaveným zdravotníkom. Preto pokladajú za potrebné hľadať iný spôsob – napríklad využitie mobilných odberových miest.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na stanovisko reagoval ešte dnes ráno pred rokovaním vlády. Uviedol, že vyjadrenie konzília odborníkov z oblasti epidemiológie a infektológie treba zobrať do úvahy. “Dostal som toto stanovisko v noci, musíme to prebrať,” povedal. Dodal, že nemá záujem pretláčať plošné testovanie, avšak je potrebné hľadať spôsoby, ako zachytiť infikovaných. “Hľadať riešenie, ktoré bude dobré pre krajinu, aby sme znižovali nárast prípadov a mohli postupne uvoľňovať opatrenia,” povedal.

S plošným testovaním ako takým má dlhodobo problém aj koaličná SaS na čele s Richardom Sulíkom. “Sme proti celoplošnému testovaniu, či už na vláde alebo na Ústrednom krízovom štábe budeme proti, ale nebudeme celoplošné testovanie vetovať,” avizoval Sulík ešte ráno pred rokovaním vlády.

S celoplošným testovaním nesúhlasila ani Únia miest Slovenska. “Je dôležité, aby sa vláda SR dohodla s epidemiológmi, pokúsili sa nájsť jednotné stanovisko a povedať, čo je pre krajinu dôležité. My to potom ako mestá vykonáme,” podotkol jej prezident Richard Rybníček s tým, že mestá v prípade celoplošného testovania nebudú súčinné tak ako v prvom kole. “Musím povedať, že občania toho majú plné zuby a keď to nebude riadne stanovené, nebudeme s tým súhlasiť,” povedal.

Prezidentka Zuzana Čaputová k téme testovania zasa včera uviedla, že by malo byť dobrovoľné. Matovič totiž zamýšľal, že by malo byť povinné. Ak by bolo totiž na báze dobrovoľnosti, nebolo by podľa predsedu vlády efektívne. Tých, ktorí pravidelne volajú po dobrovoľnom testovaní zároveň vyzval, aby ľuďom vysvetlili, že ide o neefektívne opatrenie, ktoré je drahšie, ako lockdown. Matovič spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) tiež opakovane prízvukoval, že čísla pozitívnych na koronavírus nám opäť začali stúpať a situácia sa zhoršuje.

 

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Čo so školami? 

Druhou nosnou témou dnešného rokovania krízového štábu bolo otváranie škôl. Premiér po rokovaní informoval, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal úlohu, aby vymyslel, ako dostať deti do škôl aspoň na posledné dva týždne pred vianočnými prázdninami. “Idea je, aby tak bolo od 7. decembra. Nastavený systém by byť dlhodobý a nemal by byť ovplyvňovaný aktuálnou epidemiologickou situáciou. Plánom je, aby sa zabezpečilo komunitné testovanie žiakov, ale aj rodičov a zamestnancov, a to na pravidelnej báze. Kľúčové je, aby nestúpali počty infikovaných,” vysvetlil Matovič.

Plán údajne je, aby sa v rizikových regiónoch pretestovávalo raz týždenne, v menej rizikových raz za dva týždne a v málo rizikových raz za tri týždne. Podľa odhadov Gröhlinga by sa komunitným testovaním žiakov, ich rodičov a učiteľov, vedelo otestovať zhruba 1,5 milióna ľudí. Matovič tiež rozmýšľa nad tým, aby sa deti testovali kloktadlami, ktoré majú odhaliť infekciu. Žiakom z jednej triedy by cez kloktadlá odobrali vzorky na koronavírus. Išlo by o spoločnú vzorku celej triedy, ktorú by následne otestovali. V prípade, ak by vzorka triedy bola pozitívna, žiakov by testovali opäť, tentokrát antigénovými testami, ak negatívna, pokračovali by v normálnom režime. Plán ministerstva školstva by mal byť na stole do budúceho pondelka.