Domáce Kauzy Top

Po 17 rokoch sa dočkajú odškodnenia. Ľudia naleteli na vysoké úroky, do BMG Invest vložili životné úspory

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Dočkali sa spravodlivosti? Ľudia, ktorí vložili peniaze do skrachovanej nebankovej spoločnosti BMG Invest, dostanú po 17 rokoch časť svojich financií späť. Ide však len o veľmi malú čiastku v porovnaní s peniazmi, ktoré do nebankoviek vložili. Informovali o tom aktuality.sk. 

 

Krajský súd v Košiciach tento mesiac konečne rozhodol o definitívnom uspokojení veriteľov, vyplýva to z Obchodného vestníka. Podľa portálu sa správcovi konkurznej podstaty BMG Invest Františkovi Hadušovskému podarilo vrámci speňaženia majetku spoločnosti získať vyše 10,3 milióna eur. „Veritelia budú uspokojovaní po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia Krajského súdu Košice zo dňa 25. 7. 2019. V Obchodnom vestníku bolo toto uznesenie uverejnené dňa 16. 8. 2019,“ povedal Hadušovský.

Peniaze budú môcť byť odoslané už 15. septembra. Zasielané budú formou poštovej poukážky. Správca uznal dokopy 105 334 veriteľov, z celkovej utŕženej sumy 10,3 milióna eur dostanú 7,745 miliónov eur. Bývalí sporitelia však spokojní zrejme nebudú, späť totiž dostanú len necelých 1,8 percenta z celkových vkladov.

Podľa portálu aktuality.sk s týmto konkurzom vôbec nie je spokojný predseda Združenia poškodených občanov (ZPO) Štefan Šipoš. Považuje ho za najhorší spomedzi všetkých nebankoviek. Upozorňuje hneď na niekoľko chýb.  „Odkedy zatvorili všetky prevádzky a firma dostala konkurzného správcu, tak ubehlo veľmi veľa času. Nikto nezabezpečil ani účtovníctvo,“ povedal Šipoš. Bojovať vraj chce ďalej a so svojou žiadosťou plánuje obchdázať politické strany a hľadať u nich podporu.

Kauza začala v minulom desaťročí

Horizont Slovakia boli spolu so svojou sesterskou spoločnosťou BMG Invest najväčšími nebankovými spoločnosťami, ktoré začiatkom minulého desaťročia skrachovali.

Tieto firmy spolu s ďalšími lanárili ľudí na veľmi vysoké úroky, ktoré boli oveľa väčšie ako v bankách. Odborníci aj médiá vtedy upozorňovali na neudržateľnosť tohto vývoja. Ich majiteľ, Vladimír Fruni, však tvrdil, že je všetko vporiadku a ľudia sa o niekoľko rokov budú môcť tešiť z veľkého zisku.

Na snímke Jozef Majský vychádza z väzenskej časti Justičného paláca v Bratislave v obkolesení novinárov. Zdroj: archív

To sa však nesplnilo. Začiatkom roka 2002 Horizont Slovakia spolu s BMG Invest z ničoho nič zatvorili svoje pobočky a prestali prijímať a vyplácať peniaze. Majitelia firmy prepísali na nových ľudí, ušli do zahraničia. Noví majitelia získané firmy vytunelovali. Napriek tomu sa však roky tvrdilo, že ľudia svoje peniaze dostanú späť.

Všetci účastníci boli medzičasom obvinení a aj odsúdení. Jediný, kto sa trestu vyhol, bol Jozef Majský, ktorého čin bol najskôr vyčlenený na samostatné konanie a neskôr bolo stíhanie voči nemu zo zdravotných dôvodov zastavené.