Politika Domáce

Po chorobe obžalovanej Evy Z. súd zatiaľ nevytýčil termín odvolacieho konania

Ilustračné foto. Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Najvyšší súd (NS) SR zatiaľ nevytýčil termín odvolacieho konania s Evou Z., ktorá si mala v minulosti objednať vraždu svojho manžela. V uplynulom období bolo 3. septembra a 15. októbra verejné zasadnutie vo veci zrušené kvôli ospravedlneniu sa obžalovanej zo zdravotných dôvodov. Informovala Zuzana Maslišová z referátu komunikácie s verejnosťou NS SR.

Naposledy Evu Z. koncom júna minulého roka Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal vinnou z objednania si vraždy svojho manžela v roku 2014 a vymeral jej osemročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Išlo o tretí verdikt prvostupňového súdu v tejto kauze. Predchádzajúce dva, odsudzujúci aj oslobodzujúci, zrušil NS SR.

Rozsudok nebol právoplatný, obžalovaná sa prostredníctvom svojho obhajcu proti nemu odvolala. Podnikateľka s kvetmi si podľa rozsudku ŠTS objednala 15. januára 2014 vo svojom rodinnom dome v Chocholnej-Velčiciach u Martina Adamkoviča vraždu manžela, s ktorým mala nezhody. Adamkovič sa však obrátil na políciu, ktorá čin prekazila.

Eva Z. mala svedkovi zabezpečiť strelnú zbraň, vysvetliť, ako vraždu vykonať, pričom jej deň určila na 17. januára 2014. Za odmenu mal muž s kriminálnou minulosťou dostať 50.000 eur. Motívom konania Evy Z. mala byť snaha získať manželovu časť majetku, keď ho súd vyhlási po dvoch rokoch nezvestnosti za mŕtveho.