Politika Zahraničné Top

Po fiasku výhra. Theresa Mayová ustála hlasovanie o vyslovenie nedôvery

Britská premiérka Theresa Mayová počas rokovania parlamentu. (TASR/AP)

LONDÝN – Po porážke v hlasovaní o dohode o vystúpení z Európskej únie (EÚ), čelila britská premiérka Theresa Mayová ďalšej skúške. Dolná komora parlamentu rozhodovala o jej vyslovení nedôvery. Šéfka britskej vlády v prejave zdôraznila, že chce dodržať termín vystúpenia z EÚ stanovený na 29. marec. 

Britská premiérka Theresa Mayová v prejave pred hlasovaním okrem iného povedala: “Politika tejto vlády je jasná  – opúšťame Európsku úniu 29. marca.” EÚ predĺži lehotu na odstúpenie od zmluvy iba vtedy, ak Spojené kráľovstvo predloží plán, ktorý povedie k dohode, dodala.

Pred hlasovaním o nedôvere v poslaneckej snemovni britská sa premiérka Theresa Mayová snažila obhájiť svoju vládu. Nové voľby “by boli to najhoršie, čo by sme mohli urobiť,” uviedla v stredu pred parlamentným hlasovaním o tom, či zostane vo funkcii. Takýto krok by prehĺbil “rozdelenie” a “priniesol chaos”. Predčasné voľby by tiež viedli k oneskoreniu brexitu.

Líder opozície Jeremy Corbyn požiadal premiérku, aby odstúpila z funkcie. “Zombie” vláda konzervatívnej premiérky stratila “dôveru a podporu” parlamentu, povedal šéf labouristickej strany. Mayová by mala preto odstúpiť z funkcie.