Domáce Šport

Po hodoch prišlo bolenie brucha. Fíni našich hokejistov nešetrili

Slovenská striedačka v zápase základnej A skupiny MS hokejistov do 20 rokov Slovensko - Fínsko. Zdroj: TASR /Radovan Stoklasa

TŘINEC – Slovenskí hokejisti do 20 rokov majú po dvoch dueloch na MS na konte tri body, no pasívne skóre 4:9. Po piatkovom triumfe nad Kazachstanom 3:1 im obhajca titulu z Fínska uštedril v sobotu debakel 8:1, Slováci videli rozdiely najmä v disciplíne a v korčuľovaní. Zverenci trénera Róberta Petrovického si chcú pred pondelňajším zápasom proti Švajčiarsku dobre oddýchnuť, no budú sa venovať aj chybám, ktoré urobili v dueli s Fínskom.

 

Po kľúčovom zápase s Kazachstanom chceli uspieť aj proti favoritovi, ale ten bol nad ich sily. “Po prvom zápase bolo na chlapcoch vidieť, že sa tešili, tento výsledok je krutý. Ale boli tam aj dobré veci. Dôležité je premeniť šance, aby mužstvo pocítilo ‘momentum’. Ale v oslabení to nepôjde,” povedal Petrovický.

Okrem zlej disciplíny mrzí trénera aj jalová efektivita v presilových hrách, Slováci nedokázali premeniť ani šancu pri dvojnásobnom oslabení Fínov. “Vieme, čo treba urobiť na začiatku presilovky, aby sa súper stiahol. No musíme byť vo viacerých veciach lepší, pretože presilovky a oslabenia rozhodujú zápasy a turnaje. Musíme si to pozrieť a stále komunikovať s chlapcami. Musíme strieľať puky, toto sa musí zlepšiť.”

Trpký zápas má za sebou brankár Samuel Vyletelka, ktorý inkasoval šesťkrát, potom ho nahradil Samuel Hlavaj. “Dostal šancu proti inému súperovi, ale chytal dobre. Škoda gólu, keď si chcel puk skočiť pod seba. Stratil koncentráciu, bol tam aj kontakt s hokejkou súpera. Nechytal zle, my sme potom zareagovali a poslali do hry Hlavaja, lebo sme niečo chceli urobiť,” uviedol Petrovický. Kormidelníka Slovenska potešila aspoň záverečná fáza zápasu, v ktorej dokázali Fínov občas zatlačiť. “Hráme za každého stavu. Ku koncu tretej tretiny sme aj niečo vyskúšali, mohli sme aj skôr, ale nevadí. Chceli sme vidieť, ako chlapci reagujú na určité situácie.”

O triedu lepší

Súper bol však z kategórie tých najťažších a obranca Samuel Kňažko to športovo priznal: “Fíni lepšie korčuľovali, boli vo všetkom o triedu lepší. Na takejto úrovni je nesmierne dôležité korčuľovať celých 60 minút. Využili aj presilovky, my nie. Na to sa však nemôžeme vyhovárať, naša disciplína bola hrozná. Možno sme sa nechali uniesť atmosférou, ale pri hre 5 na 5 to však podľa mňa bola vyrovnaná partia. V oslabení nás točili, to je nesmierne ťažké na psychiku aj kondíciu, udržať tempo je potom veľmi ťažké.”

Mladý slovenský obranca sa tiež vyjadril k nezvládnutej presilovej hre o dvoch hráčov, ktorú Slováci nezahrali dobre. Aj preto chceli ešte so zápasom niečo urobiť, už len kvôli divákom. Tí im v třineckej Werk Aréne urobili tak ako v prvom zápase na MS aj tentokrát domáce prostredie: “Presilovky nám zatiaľ nejdú, ale hru 5 na 3 musíme zvládnuť. To musí byť jedna prihrávka, druhá a streľba. Chceli sme v tretej tretine potešiť aspoň divákov, no dostali sme gól pri vlastnej presilovke. Taký je hokej, treba to hodiť za hlavu a sústrediť sa na ďalší zápas.”

V ňom čaká slovenských hokejistov Švajčiarsko, predtým si hráči užijú deň voľna. “Pomôže nám to, môžeme si lepšie pozrieť, čo sme robili zle a čo dobre. Teraz chceme vyhrať oba zápasy. Ale musíme viac korčuľovať, než ako sme zvyknutí. Vieme, čo nás čaká,” uzavrel Kňažko.