Spoločnosť Zahraničné

Po ohlásení protestu na londýnskom letisku Heathrow zatkli ďalších aktivistov

Ilustračné foto: archív

LONDÝN – Dvoch mužov zadržali britskí policajti v piatok ráno v areáli najväčšieho londýnskeho letiska Heathrow, ktorého prevádzku chcú pomocou dronov narušiť klimatickí aktivisti. Informovali o tom televízia BBC a Sky News.

 

Skupina Heathrow Pause avizovala, že od piatkového rána plánuje vypúšťať drony v päťkilometrovej uzavretej zóne okolo tohto letiska, čo by mohlo narušiť stovky letov. V piatok však skupina na sociálnej sieti uviedla, že snahy dostať do vzduchu prvé drony zablokovalo “rušenie signálu”.

Metropolitná polícia potvrdila, že v areáli letiska zatkli v skorých ranných hodinách pre podozrenie zo spriahnutia s cieľom narušiť verejný poriadok dvoch mužov. Ešte vo štvrtok zadržali s rovnakým odôvodnením policajti v Londýne v súvislosti s plánovaným protestom celkovo sedem osôb – tri ženy a šiestich mužov.

V oblasti letiska bolo v piatok ráno vidno početných príslušníkov polície, ktorá vyjadrila presvedčenie, že prípadné narušenie prevádzky bude obmedzené na minimum. Pre okolie letiska vyhlásili až do nedeľňajšieho rána zákaz zhromažďovania, pričom protestujúcich varovali, že v prípade ohrozenia života cestujúcich by im mohli hroziť až doživotné tresty.

Skupinu Heathrow Pause tvoria aktivisti, ktorí sa oddelili od širšieho environmentálneho protestného hnutia Extinction Rebellion a stavajú sa proti rozšíreniu letiska Heathrow. Cieľom ohláseného protestu je zastaviť lety a vyvinúť na vládu tlak, aby podnikla dôraznejšie opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov.

Samotné letisko Heathrow v piatkovom vyhlásení oznámilo, že jeho prevádzka nebola obmedzená a vzletové a pristávacie dráhy zostávajú otvorené.

Letisko tiež uviedlo, že je oddané riešeniu klimatických otázok. Zdôraznilo však, že “odpoveďou nie sú nelegálne protestné aktivity” zamerané na narušenie cestovných plánov tisícov ľudí, ale konštruktívny dialóg a spolupráca.

British Airways rušia niektoré plánované lety

Britská letecká spoločnosť British Airways (BA) v piatok oznámila, že ruší niektoré lety naplánované na 27. septembra, keď jej piloti plánujú ďalší štrajk.

„Teraz kontaktujeme všetky dotknuté osoby, aby sme im ponúkli plnú náhradu alebo zmenu termínu letenky na iný deň, či zmenu destinácie alebo leteckej spoločnosti,“ uviedli aerolínie v e-mailovom vyhlásení. Nespresnili, koľkých letov sa štrajk dotkne.

Aerolínie, ktoré vlastní spoločnosť International Airlines Group (IAG), museli tento týždeň zrušiť 1700 letov z a na londýnske letiská Heathrow a Gatwick pre dvojdňový štrajk pilotov (9. a 10. septembra) za vyššie mzdy.

Ďalšia protestná akcia je naplánovaná na 27. septembra.

Odborový zväz britských pilotov (British Airline Pilots Association, BALPA), chce, aby dohoda o mzdách zahŕňala podiel na zisku pre pilotov BA.

British Airways varovali začiatkom tohto týždňa, že potrvá nejaký čas, kým sa ich letový poriadok vráti do normálu. Aerolínie lietajú do viac ako 70 krajín a ročne prepravia vyše 40 miliónov cestujúcich.