Zahraničné Spoločnosť

Po páde lavín na horskú cestu v Turecku hlásia už najmenej 28 mŕtvych

Záchranári zasahujú v snehu okolo troch prevrátených vozidiel po páde lavíny neďaleko mesta Bahcesehir, vo východnom Turecku 5. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

ANKARA – Stredajší pád lavíny na horskú cestu vo východnom Turecku, kde prebiehala záchranná operácia po podobnom incidente z predošlého dňa, si vyžiadal najmenej 23 obetí na životoch. Informovali o tom miestni predstavitelia, ktorých údaje priniesli tlačové agentúry AP a AFP.

 

Celkový počet mŕtvych v dôsledku oboch lavín tak stúpol na 28.

Prvá lavína zasypala v utorok večer na ceste dve vozidlá – minibus a odhŕňač snehu -, pričom zahynulo najmenej päť ľudí a ďalšie dve zostali nezvestné. Provinčný guvernér Mehmet Emin Bilmez povedal pre agentúru DHA, že obete druhej lavíny pomáhali odkryť zasypaný minibus. Podľa údajov AP išlo o ôsmich príslušníkov vojenskej polície, troch príslušníkov obecnej stráže, troch hasičov a deviatich dobrovoľníkov.

Po tom, ako sa vodič odhŕňača dokázal vyslobodiť a privolať pomoc, bolo na miesto vyslaných približne 300 príslušníkov pohotovostných zložiek. Záchranné práce komplikovali hmla a husté sneženie.

Guvernér provincie Van predtým uviedol, že po druhej lavíne 25 zasahujúcich pracovníkov vyslobodili spod snehu a previezli do nemocnice. Ich stav však nebol bezprostredne známy.