Domáce Šport

Po pekle na Strade Bianche je tu ďalšia cyklistická delikatesa. Miláno-Turín, kde padajú rýchlostné rekordy

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe pred cyklistickými pretekmi Miláno - Turín. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA –  Neznesiteľné, nervózne a nepredvídateľné. Také boli úvodné preteky cyklistov po 5-mesačnej prestávke v hlavnej úlohe s ochorením COVID-19.

 

Talianska klasika Strade Bianche hneď na úvod naznačila, aká bude expresná a skrátená sezóna. Galeje na dvoch kolesách, ktoré poriadne otestujú čoho sú jazdci schopní. Preteky, preteky, preteky. Medzitým iba presuny, žiadny poriadny tréning, oddych či regenerácia. Všetko v strede leta, kedy je najmä v Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku lepšie ležať na pláži ako sa týrať na bicykli pri 40 stupňových horúčavách. Už v stredu je na programe ďalšia jednorazovka Miláno- Turín, ktorá má 198 kilometrov. Jedna z najstarších talianskych aj celosvetových klasík sa jazdí už od roku 1876.

Nie je tak náročná ako Strade Bianche, no tým, že je to až na jeden “kopček” iba rovina, býva tempo od štartu do cieľa extrémne vysoké. Priemerná rýchlosť atakuje 50 kilometrov za hodinu, čo je abnormálne veľa aj na profesionálnych cyklistov, najmä pri tejto dĺžke trate. Svoje si tu užil aj niekdajší víťaz Tour de France a Giro d´Italia Marco Pantani, ktorý v roku 1995 narazil v plnej rýchlosti do servisného vozidla, mal viacnásobné zlomeniny oboch končatín a musel vynechať celú nasledujúcu sezónu. Aj preto je trať šitá predovšetkým pre elitných špurtérov. V Miláne sa predstaví takmer kompletná špička – nechýbajú Colbrelli, Bouhanni, Démare, Kristoff, Visconti, Gaviria, Ewan, Benett a náš Peter Sagan.

Profil 101. ročníka cyklistických pretekov Miláno – Turín, na ktorých štartuje aj Peter Sagan. Zdroj: milanotorino.it

Slovenský šampión si na prípravu pred Tour de France zvolil talianske cesty, veď po pretekoch Miláno – Turín bude v sobotu 8. augusta štartovať aj na tradičnej monumentálnej klasike Miláno – San Remo. Potom ho čaká ešte etapová generálka Dauphiné Libere vo Francúzsku.

Podmienky na severe Talianska by mali byť pre Sagana oveľa prijateľnejšie – počasím, prostredím, traťou. Otázne je, koho bude mať Sagan po ruke. Ďalší Slováci – Erik Baška ani brat Juraj to nebudú. V zostave nemeckého tímu chýbajú aj lídri Pascal Ackermann a Max Schachmann, ktorí idú podujatie Okolo Poľska. Napokon to budú traja Taliani e šestica Benedetti, Gatto,Oss. Dvaja Nemci Burghardt, Schillinger a Rakúšan Muhlberger.

Preteky Miláno – Turín majú po zmene cyklistického kalendára takisto nový termín, keďže pôvodne boli na programe 7. októbra. V minulosti to pritom boli jarné a jesenné termíny. Leto má v Lombardii premiéru. No podmienky 101. ročníka budú asi aprílové, keďže predpoveď počasia je divoká. Očakáva sa dážď, teplota do 20 stupňov a nárazový vietor, teda úplne opačný extrém ako počas víkendu v Siene a okolí. V sobotu totiž do cieľa prišlo iba 42 cyklistov, osem ich nesplnilo časový limit a 116 sa ich vzdalo – vrátane Petra Sagana. Teplo bolo zničujúce a viacerí jazdci na trati kolabovali. Aj tí najodolnejší ako Fuglsang, Alaphilippe alebo van der Poel omdlievali od neznesiteľnej horúčavy.

 

Cyklisti počas pretekov Strade Bianche v Siene. Zdroj: TASR / AP

Teraz to bude na trati Miláno – Turín iné, ale opäť sa očakáva súboj viacerých top jazdcov, nervozita či stres. na trati nebude chýbať ani  víťaz Strade Bianche Belgičan Wout van Aert, Holanďan Matthieu van der Poel, domáci matador Vincenzo Nibali či Poliak Michal Kwiatkowski. Čaká sa, koho z lídrov prihlási Ineos, Israel Start-Up Nation, Movistar alebo Trek. Spolu by malo byť v pelotóne 23 tímov a viac ako 160 jazdcov. Triumf z minulého roka obhajuje Kanaďan Michael Woods.

Mohlo by vás zaujímať