Spoločnosť Zahraničné

Po piatkových protestoch s jedným zabitým vypálili z Gazy raketu na Izrael

TASR/AP Photo/Hatem Moussa

GAZA – Jednu raketu vypálili v sobotu zavčasu ráno z pásma Gazy smerom na územie Izraela – deň nato, čo bol pri potýčkach na hraniciach židovského štátu a Gazy zabitý palestínsky Arab. O incidente informovala na svojom Twitteri izraelská armáda, píše agentúra DPA.

Ministerstvo zdravotníctva pásma Gazy spresnilo, že výbuch rakety nikoho nezranil. Izraelská armáda v piatok zastrelila na hraniciach jedného Palestínčana a šiestich ďalších postrelila, dodalo ministerstvo. Militantné palestínske organizácie z pobrežnej oblasti pásma Gazy sa vyhrážajú prísnou odvetou, ak pri pravidelných piatkových protestných zhromaždeniach na hraniciach príde niekto o život. Pri demonštrácii spred týždňa zabili izraelskí vojaci štyroch palestínskych Arabov.

Hovorkyňa izraelskej armády uviedla, že pozdĺž hraníc Gazy s Izraelom sa tento piatok zišlo viac než 5000 Palestínčanov. Hádzali na vojakov kamene i výbušniny, na čo títo odpovedali okrem bežných prostriedkov na rozohnanie davu v niektorých prípadoch aj ostrou streľbou. Podľa izraelskej polície palestínski Arabi pred začiatkom protestov opäť vypustili nad Izrael horiace balóny.

V uplynulých mesiacoch takéto zapálené objekty spôsobili v pohraničnej oblasti požiare. Počas pohraničných protestov si izraelská streľba vyžiadala od marca životy 245 Palestínčanov a tisícky zranených, uvádza gazské ministerstvo zdravotníctva.