Spoločnosť Zahraničné

Po predvolebných vyhrážkach Talibanu uzavrel Pakistan hranice s Afganistanom

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

ISLAMABAD – Pakistan uzavrel v piatok všetky hraničné priechody s Afganistanom. Ide o snahu zlepšiť bezpečnosť pred afganskými prezidentskými voľbami po tom, ako extrémistické hnutie Taliban pohrozilo narušením hlasovania. Informovala o tom agentúra DPA.

Hraničné priechody zostanú v piatok uzatvorené pre cezhraničný pohyb ľudí a nákladných vozidiel, rovnako to bude aj počas sobotňajšieho odovzdávania hlasov v Afganistane, uviedlo vo vyhlásení pakistanské ministerstvo zahraničných vecí.

Niekoľkokrát odložené prezidentské voľby v Afganistane budú sprevádzať obavy z násilností, keďže vodcovia Talibanu nariadili svojim bojovníkom, aby narušovali volebný proces.

Ako píše agentúra DPA, objavili sa obvinenia, že Taliban na svoje útoky v Afganistane využíva skrýše na hraniciach s Pakistanom, a to s tichým súhlasom pakistanských špionážnych agentúr. Islamabad tieto tvrdenia odmieta.

Okrem úplného uzatvorenia hraníc počas dvoch dní Pakistan nasadil na hraničných priechodoch mimoriadne bezpečnostné sily. Ide o opatrenie, ktoré má zabrániť tomu, aby sa militanti dostali do Afganistanu.

Afganské voľby sa konajú niekoľko týždňov po tom, ako sa bez úspechu skončili mierové rokovania medzi Spojenými štátmi a Talibanom, čo vyvolalo obavy z ďalších násilností v krajine, ktorá s zmieta v nepokojoch od roku 2001.