Regióny Bratislava Top

Po rozhorčení prišla dobrá správa. Trhoviská dostali zelenú

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Nespokojní zákazníci aj predajcovia. Koncom minulého týždňa ostalo veľa ľudí nemilo prekvapených, keď bratislavská mestská časť Staré Mesto informovala o zatvorení obľúbeného trhoviska na Žilinskej ulici. Dôvodom bola vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá ich fungovanie neumožňovala. Svoje brány postupne zatvorili aj ďalšie tržnice, okrem iného aj obľúbený bratislavský Fresh Market. Po vlne kritiky však úrad vyhlášku upravil. O nákupy prvej jarnej zeleniny na trhu tak ukrátení nebudete. 

 

V upravenej vyhláške sa uvádza, že od pondelka 22. marca sa povoľuje prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Jednotlivé predajné miesta budú musieť byť však umiestnené v najmenej dvojmetrových rozostupoch. Nekryté a čiastočne kryté trhoviská musia mať navyše zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov a regulovaný vstup a výstup z trhoviska.

Medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria po novom aj stánky s trvalým stanovišťom.

Zelenú tak dostali nielen trhoviská. Veľká vlna kritiky sa totiž vzniesla aj proti zatvoreniu stánkov predávajúcich jedlo a nápoje na ulici. “Od pondelka 22. marca si budeme môcť opäť nakúpiť čerstvé potraviny od lokálnych predajcov na obľúbenom trhovisku na Žilinskej (aj na všetkých, ktoré museli prerušiť predaj), ale aj pochutiť dobrotách z foodtrackov na Poľnej,” avizovalo Staré Mesto.

 

Trhovisko na Žilinskej môže ďalej fungovať. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ako počas týždňa vysvetlil samotný úrad na čele s Jánom Mikasom, ambulantný predaj obmedzili ešte minulý rok v čase konania vianočných trhov a iných obdobných udalostí. “Toto rozhodnutie malo opodstatnenie. Pred stánkami sa zhromažďoval neprimeraný počet ľudí – bez rozostupov a častokrát bez rúšok, a to v období nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie,” povedala pre Zoznam.sk hovorkyňa Daša Račková.

Uviedli však tiež, že sa zaoberajú podnetmi a požiadavkami z praxe a zohľadňujú pri tom prognózy vývoja epidemiologickej situácie. “Ak pristupujeme k prehodnocovaniu opatrení, snažíme sa to vyvážiť efektívne nastavenými protiepidemickými opatreniami,” vysvetlila. “Návrh na fungovanie tržníc a trhovísk s regulovanými podmienkami. Bude však potrebné to ešte prediskutovať na konzíliu odborníkov, respektíve na pandemickej komisii,” tvrdila ešte v utorok Račková.