Spoločnosť Zahraničné

Po silnom zemetrasení na Filipínach je stále nezvestných sedem ľudí

Po silnom zemetrasení na Filipínach je stále nezvestných sedem ľudí. Zdroj: SITA / AP

MANILA – Dve ďalšie telá vytiahli záchranári zo sutín trojposchodovej budovy, ktorá sa zrútila v dôsledku silného zemetrasenia v južnej časti Filipín. Otrasy si doposiaľ vyžiadali najmenej päť mŕtvych a sedem osôb je stále nezvestných, píše agentúra AP.

 

Trosky zrútenej budovy v meste Padada v provincii Davao del Sur prehľadávajú vojaci, policajti, hasiči i dobrovoľníci pomocou zariadení na monitorovanie pohybu a zvuku.

Filipínsky ústav vulkanológie a seizmológie v Quezon City uviedol, že zemetrasenie s magnitúdou 6,9 a v hĺbke 30 kilometrov zasiahlo v nedeľu oblasť približne šesť kilometrov severozápadne od mesta Padada v provincii Davao del Sur. V posledných mesiacoch bol na tomto území zaznamenaný celý rad silných zemetrasení.

V celej provincii Davao del Sur – vrátane jej hlavného mesta – prerušili v pondelok vyučovanie, aby bolo možné skontrolovať stabilitu školských budov. Niektoré mestá i dediny zostali v dôsledku zemetrasenia bez elektrického prúdu.

Filipíny ležia na tzv. ohnivom kruhu – najaktívnejšej vulkanickej zóne Zeme, ktorá prechádza od západného pobrežia Severnej Ameriky cez Aleuty, Japonsko a Indonéziu až na Nový Zéland.