Spoločnosť Zahraničné

Po silnom zemetrasení v Albánsku nasledovali najmenej sto dotrasov. Obyvatelia sú bez elektriny, najmenej sto ľudí je zranených

Ilustračná foto, Zdroj: TASR / AP

TIRANA – Albánske úrady informovali, že po sobotňajšom zemetrasení s magnitúdou 5,8 zaznamenali viac ako 100 dotrasov.

Prvé zo série zemetrasení – s magnitúdou 5,8 – zasiahlo v sobotu po 16.00 h oblasť ležiacu 30 kilometrov severne od mesta Drač na západnom pobreží krajiny. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo  približne 60 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Tirana.

Ako v nedeľu uviedla agentúra AP, po sérii zemetrasení je poškodených asi 600 domov. Otrasmi boli z prevádzky vyradené aj zariadenia na dodávku elektriny a vody v Tirane, Drači a niektorých ďalších mestách v okresoch na západe a v centrálnej časti krajiny, dodali úrady. Ropné zariadenia neboli poškodené, informovala v nedeľu na zasadnutí vlády ministerka obrany Olta Xhacková.

Mnoho ľudí v panike utieklo zo svojich domovov a prechodne sa ubytovali v dočasných útulkoch, kým odborníci preveria ich poškodené domy. Agentúra AP v nedeľu s odvolaním sa na zdravotníkov informovala o najmenej 105 zranených v dôsledku zemetrasení. Albánsko leží na pobreží jadranského a Iónskeho mora a seizmickú aktivitu tam zaznamenávajú každých pár dní. Podľa ministerstva obrany sobotňajšie zemetrasenie bolo najsilnejšie za ostatných niekoľko desiatok rokov. Otrasy cítili aj obyvatelia na území susedných krajín Čiernej Hory a Severného Macedónska.