Po tajfúne Faxai sú v Japonsku bez elektriny ešte stále takmer tisícky domácností

TOKIO – Takmer 80-tisíc domácností vo východnom Japonsku je bez dodávok elektrickej energie. Výpadok spôsobil silný tajfún Faxai, ktorý túto oblasť zasiahol pred týždňom, informovala v pondelok agentúra AFP.

 

Miestne úrady v pondelok oznámili, že ich snahu o obnovenie dodávok brzdí nepretržitý dážď. Úrady vzhľadom na vývoj počasia opäť vydali nariadenie na evakuáciu obyvateľstva z oblastí, kde kvôli očakávaným intenzívnym zrážkam hrozia zosuvy pôdy.

Tajfún Faxai sa tokijskou metropolitnou oblasťou prehnal minulý pondelok, pričom narušil dopravu a spôsobil materiálne škody a výpadky elektriny.

V dôsledku tajfúnu pozastavili prevádzku železníc i metra a tokijské letiská tiež zrušili lety.

Faxai, ktorý sprevádzal silný vietor a prudký dážď, si podľa doterajších potvrdených informácií vyžiadal aj dve obete na životoch. Najmenej traja ďalší ľudia zomreli na prehriate organizmu v dôsledku horúčav, ktoré v regióne zavládli po prechode tajfúnu.

Úrady očakávajú, že situácia s dodávkami elektriny sa znormalizuje až okolo 27. septembra, pretože problémy sú najmä v ťažšie dostupných horských oblastiach.

Časť domácností – asi 16.700 – je aj bez vody, pretože niekoľko čističiek odpadových vôd je bez elektriny. Úrady tam za pomoci armády posielajú cisterny s pitnou vodou.

Viac o téme: domácnosti, Faxai, intenzívny dážď, Japonsko, prudký vietor, tajfún, výpadok elektriny, zosuvy pôdy

Súvisiace články