Spoločnosť Zahraničné

Po lodnom nešťastí v Budapešti vytiahli z Dunaja niekoľko tiel

Pátranie po nezvestných po lodnej zrážke na Dunaji. Zdroj: TASR/AP

BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA (TASR) – Na maďarskom úseku Dunaja pri mestečku Ercsi počas víkendu vytiahli niekoľko mŕtvol. Malo by ísť o nezvestných z vážneho lodného nešťastia v Budapešti. Identifikácia tiel ale ešte nebola v pondelok ráno ukončená, preto úrady ešte nič nepotvrdili.

 

Minulú stredu večer sa na Dunaji v Budpešti zrazila malá vyhliadková loď Hableany (Morská panna) s väčšou výletnou loďou Viking Sigyn. Malé plavidlo sa prevalilo a o sedem sekúnd zmizlo pod hladinou. Sedem ľudí zomrelo a ďalších 21 je nezvestných. Kapitána Viking Sigyn zadržali a je vo väzbe. Dnes vydali médiá správu, že chce požiadať o prepustenie na kauciu. 

V potopenej lodi sa nachádzalo 33 juhokórejských turistov a dvaja maďarskí členovia posádky. Na záchranných operáciách sa zúčastnili juhokórejskí vojaci, tri rakúske tímy aj s desiatimi potápačmi zo zásahovej jednotky Cobra, ktorých do Maďarska vyslalo rakúske ministerstvo vnútra.

Vrak leží v hĺbke štyroch metrov

Vrak lode leží v štvormetrovej hĺbke pod Margitiným mostom. Niektoré informácie hovoria o ôsmich metroch. Pátranie po nezvestných bolo doteraz technicky náročné, pretože Dunaj v Budapešti má vysokú hladinu. Okrem toho sú silné prúdy a teplota vody je len okolo 10 stupňov. A viditeľnosť pod vodou sa prakticky rovná nule.

Oblasť pri meste Ercsi, kde sa teraz našli mŕtvoly, sa nachádza asi 30 kilometrov vdušnou čiarou od Budapešti.

Žeriav na vyzdvihnutie vraku pripláva až o niekoľko dní

Lodný žeriav, ktorý bude schopný vyzdvihnúť vrak vyhliadkovej lode Hableány potopenej minulú stredu po zrážke s inou loďou na Dunaji v Budapešti, pripláva až o niekoľko dní. Informoval o tom v pondelok šéf maďarskej protiteroristickej jednotky TEK János Hajdu, ktorý velí záchrannej operácii.

Podľa internetovej stránky týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) Hajdu oznámil, že krízový štáb pripravuje dve stratégie. Prvou je vyzdvihnutie tiel obetí z vraku s tým, že plavidlo zostane na dne koryta, druhou je vyzdvihnutie celého lodného telesa.

Veliteľ operácie zdôraznil, že podmienky záchrannej akcie sú veľmi ťažké. Hladina Dunaja v deň havárie dosahovala 501 centimetrov, teraz je vysoká 517 centimetrov, ale vrak leží až v deväťmetrovej hĺbke. Viditeľnosť je nulová a rýchlosť prúdenia vody medzi mostovými piliermi dosahuje 4 metre za sekundu.

Potápači sa pokúšali cez víkend priblížiť k vraku potopenej lode Hableány pri Margitinom moste prostredníctvom dronov, avšak bez úspechu.

Kórea nesúhlasí s vyzdvihnutím lode, chce najprv vyzdvihnúť telá obetí

Skupina kórejských potápačov chce aj napriek zákazu maďarských orgánov nahliadnuť do vraku lode Hableány, ktorá sa na rieke Dunaj v Budapešti potopila minulú stredu po zrážke s inou loďou. Uviedla to v pondelok internetová stránka týždenníka Heti Világgazdaság (HVG).

Šéf maďarskej protiteroristickej jednotky TEK János Hajdu, ktorý velí záchrannej operácii, totiž pred novinármi uviedol, že pre vysokú hladinu Dunaja a silný prúd vody je takmer nemožné, aby sa potápači priblížili k vraku. Okrem toho vniknúť doň je prísne zakázané.

Juhokórejský vojenský pridelenec poznamenal, že akceptuje rozhodnutie šéfa záchrannej operácie, avšak kórejskí potápači sa predsa len ponoria.

Podľa kórejskej agentúry Jonhap tamojšia vláda trvá na preskúmaní potopenej lode, kým maďarská strana by ju radšej čo najskôr vyzdvihla. Kórejský kabinet požiadal maďarské orgány, aby k lodi natiahli sieť, aby prúd vody nevyplavil telá obetí, ktoré by sa tak mohli stratiť.