Domáce

Po voľbách hrozí ohrozenie slobôd a práv, tvrdí Miškov

BRATISLAVA – Na Slovensku hrozí po voľbách podľa predsedu strany Skok Juraja Miškova obmedzenie osobných slobôd a ľudských práv. Ako upozornil dnes na tlačovej besede, v súčasnosti totiž politickej scéne dominuje Smer-SD alebo klony KDH. Podľa neho bolo februárové referendum za rodinu v skutočnosti namierené proti skupine občanov s inou sexuálnou orientáciou. Referendu predchádzal pochod za život v Košiciach. Na nedeľňajšom Národnom pochode za život sa chystajú pochodovať politici za KDH a politici z klonov KDH. „Nejde o pochod za život, ale obmedzenie práv žien a zákaz interrupcií. Takýto zákaz presadzoval naposledy Peter Gabura, ale neprešiel,“ upozornil Miškov.

Zákaz interrupcií presadzuje podľa Miškova cirkev, politici KDH a klony KDH. Zdôraznil však, že zákaz nič nerieši. Upozornil, že v iných krajinách sa situácia po zákaze potratov zhoršila, lebo dochádza k nelegálnym potratom. „Nerozumieme tomu, pretože počet potratov klesá. Existujú iné spôsoby, ako znižovať potratovosť,“ povedal Miškov. Očakáva, že ďalším krokom po pochode bude snaha o legislatívnu zmenu interrupcií.

Bratislavský pochod bude druhým Národným pochodom za život. Pred rokom v septembri sa katolícki biskupi na základe podnetov mnohých osôb a mimovládnych organizácii rozhodli pozvať všetkých veriacich a ľudí dobre vôle na II. Národný pochod za život. Prvý sa konal na jeseň v roku 2013. „Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v Košiciach, ukázal, že na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorým záleží na ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, na ochrane rodiny a manželstva. Sme povzbudení svedectvami, ktoré denne vydávajú mnohí statoční ľudia pri výchove detí, obrane života, manželstva a rodiny v celej našej vlasti,“ napísali členovia Konferencie biskupov Slovenska vo vyhlásení, keď sa rozhodli pochod zvolať. Podpisy státisícov ľudí v petícii za referendum o ochrane rodiny, ktorí vo svojom svedomí rozoznávajú význam prirodzených hodnôt, zaväzuje katolíckych biskupov usilovať sa, aby každý človek v tejto krajine mohol žiť pokojne a dôstojne bez vplyvu ideológií, ktoré sú proti kultúre života.

Na prvom Národnom pochode za život v septembri 2013 v Košiciach sa zúčastnilo 80-tisíc ľudí. Košice si organizátori vybrali za miesto pochodu, pretože boli európskym hlavným mestom kultúry. Iniciátorom pochodu bola Konferencia biskupov Slovenska.