Spoločnosť Zahraničné

Po výbuchu na náboženskej škole v Pakistane hlásia už najmenej sedem mŕtvych

Zdroj: TASR / AP

PEŠÁVAR – Najmenej sedem obetí na životoch a desiatky zranených si vyžiadal výbuch bomby, ku ktorému došlo v utorok na náboženskej škole na severozápade Pakistanu. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovali agentúry AP a AFP.

 

K výbuchu došlo na škole v meste Pešávar neďaleko hraníc s Afganistanom v čase, keď študenti mali výučbu Koránu. Explóziu pravdepodobne spôsobila bomba zabalená v taške, vyjadril sa pre AFP vysokopostavený policajný predstaviteľ. Osoba, ktorá tašku do miestnosti položila, odišla podľa jeho slov ešte pred výbuchom.  Polícia zároveň informovala, že na explóziu bolo použitých najmenej päť kilogramov trhaviny, približuje AP.

Agentúra AFP píše o 70 zranených, zatiaľ čo agentúra AP odhaduje celkový počet zranených až na 112. Nemocnica zverejnila zoznam mien zranených, z ktorého vyplýva, že viacero z nich sú občanmi Afganistanu. Zranené osoby previezli do neďalekých nemocníc, viacero z nich je vo vážnom stave. Predstavitelia tamojších nemocníc sa preto obávajú, že počet obetí na životoch môže ešte stúpnuť.

Krátko po útoku sa na verejnosti objavila mylná informácia, že štyri obete zo siedmych boli maloleté, približuje agentúra Reuters. Podľa AFP boli všetky obete muži v rozmedzí 20-40 rokov.

V provincii Chajbar Paštúnchvá, v ktorej sa mesto Pešávar nachádza, došlo v posledných rokoch k mnohým útokom na príslušníkov bezpečnostných sily, mešity či na náboženské školy. Za viaceré z týchto činov bola zodpovedná pakistanská odnož teroristického hnutia Taliban. Tá však utorňajší útok odsúdila a zverejnila vyhlásenie, v ktorom sa od neho dištancuje. K útoku sa bezprostredne neprihlásila nijaká teroristická skupina.

Pakistanský premiér Imran Chán útok odsúdil a na sociálnej sieti Twitter vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým. “Chcem môj národ ubezpečiť, že zaistíme, že teroristi zodpovední za tento zbabelý barbarský útok budú čo najskôr postavení pred súd,” povedal.