Politika Zahraničné Top

Trump tvrdil, že Američanom hrozia útoky. Spochybňujú to však už aj jeho vlastní

Donald Trump. Zdroj: AP

WASHINGTON – Americký minister obrany Mark Esper v nedeľu v televíznom rozhovore povedal, že nevidel žiadne konkrétne dôkazy od tajných služieb, ktoré by podporovali vyhlásenia prezidenta Donalda Trumpa o plánovaných útokoch na štyri americké veľvyslanectvá. Trump týmito tvrdeniami predtým obhajoval smrteľný útok dronu na iránskeho generála Kásema Solejmáního. Esper však tiež dodal, že zdieľa Trumpove obavy z iránskych plánov na útoky. Necitoval však žiadne informácie tajných služieb, ktoré by podporili tieto tvrdenia.

 

 “To, čo povedal prezident, je, že pravdepodobne môže dôjsť k ďalším útokom na veľvyslanectvá,” povedal Esper v rozhovore pre CBS. Keď ho televízia požiadala o dôkaz Trumpových tvrdení, Esper odpovedal: “V súvislosti so štyrmi veľvyslanectvami som žiadny nevidel.”

Hneď na to demokratický senátor Chris Murphy na Twitteri obvinil amerického prezidenta z toho, že si dôvody na útok vymyslel.

Esper napriek tomu obhajoval útok

V rozhovore pre CNN však Esper povedal, že Solejmání plánoval útoky na viaceré americké ciele a prinajmenšom aj na veľvyslanectvo v Bagdade. Preto bolo podľa neho správne rozhodnutie “odstrániť Solejmáního z bojiska”. Zdôraznil tiež, že  Trump o pripravovaných útokoch neposkytol žiadne konkrétne dôkazy, pretože hovoril len o možnosti útokov a dodal, že mali informácie, že do niekoľkých dní dôjde k rozsiahlemu útoku, ktorý sa neodohrá len v jednej krajine.

Šéf Pentagónu Mark Esper povedal, že nevidel žiadne dôkazy od tajných služieb, ktoré by hovorili o plánovaných útokoch na veľvyslanectvá. Zdroj: SITA / AP

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien tiež priživil pochybnosti o Trumpových vyhláseniach, keď sa veľmi vyhýbavo vyjadril k tejto téme. Keď sa ho televízia ABC v nedeľu opýtala, prečo neboli americké veľvyslanectvá kvôli údajným hrozbám útokov upozornené a evakuované, odpovedal: “Nezmizneme zakaždým, keď nás niekto ohrozuje.”

Ešte minulý piatok Trump pre Fox News vyhlásil, že USA chceli zabitím Solejmáního predísť útokom na americké veľvyslanectvá. “Urobili sme to preto, že chceli vyhodiť do vzduchu naše veľvyslanectvá.”

Mohlo by vás zaujímať