Politika Zahraničné

Po zabití iránskeho generála sa zvýši napätie na Blízkom východe

Pri piatkovom americkom útoku zahynul v irackom Bagdade veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Moskva varovala pred vystupňovaním napätia na Blízkom východe po tom, ako pri piatkovom americkom útoku zahynul v irackom Bagdade veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Zabitie Solejmáního… bolo dobrodružným krokom, ktoré vystupňuje napätie v celom regióne,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa vyhlásenia Solejmání oddane chránil iránske štátne záujmy. “Vyjadrujeme úprimnú sústrasť iránskemu ľudu,” píše sa vo vyhlásení.

Čína vyzvala v reakcii na zdržanlivosť zo všetkých strán, “najmä zo strany Spojených štátov”. “Vyzývame zainteresované strany, najmä Spojené štáty, aby zachovali pokoj a preukázali zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia,” uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Sýria ostro odsúdila “zákernú, zločinnú americkú agresiu”, ktorá viedla k zabitiu generálmajora Solejmáního. Štátna agentúra SANA odvolávajúca sa na zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že tento útok predstavuje “závažnú eskaláciu” a potvrdzuje zodpovednosť USA za nestabilitu v Iraku.

Palestínska organizácia Hamas, ktorá ovláda pásmo Gazy, podľa agentúry Reuters uviedla, že zabitie Solejmáního “otvára dvere všetkým možnostiam v tomto regióne – okrem pokoja a stability”. “Zodpovednosť za to nesú USA,” napísal hovorca Hamasu Básim Naím na Twitteri.

Francúzske veľvyslanectvo v Teheráne vyzvalo svojich obyvateľov v Iráne, aby sa vyhýbali verejným zhromaždeniam a nefotografovali na verejných priestranstvách.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová vyhlásila, že Solejmáního zabitím sa svet stal “nebezpečnejším”, a vyzvala na zvýšenie úsilia o deeskaláciu prehlbujúceho konfliktu na Blízkom východe.

Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri piatkovom útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku. Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.

Pentagón vo vyhlásení uviedol, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.

Irán ústami iránskeho najvyššieho vodcu Alího Chameneího prisľúbil “krutú odplatu” a predvolal si švajčiarskeho diplomata reprezentujúceho americké záujmy v Teheráne, aby mu tlmočil protest.

Proti zabitiu generála Solejmáního protestujú desaťtisíce ľudí

Desaťtisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc iránskeho hlavného mesta Teherán na protest proti americkým “zločinom” po tom, ako americká armáda v Bagdade zabila vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního. Informoval o tom spravodajca agentúry AFP.

Demonštranti po piatkových modlitbách zaplnili ulice v centre Teheránu. Niesli transparenty, na ktorých bol zobrazený zabitý generál Kásem Solejmání, a kričali “Smrť Amerike”. Na proteste sa zúčastnili ženy aj muži – mnohí z nich vo vyššom veku – a niektorí niesli portréty najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

Ako uviedla iránska tlačová agentúra IRNA, podobné demonštrácie sa konali aj v mestách Arák, Bodžnúrd, Hamadán, Hormozgán, Sanandadž, Semnán, Šíráz a Jazd. Ľudia sa zhromažďovali aj v Solejmáního rodnom meste Kermán.