Spoločnosť Zahraničné

Po zásahu voči migrantom USA opäť otvorili priechod s Mexikom

Bezpečnostné zložky USA zastavili migranta a poslali ho naspäť do Mexika. (SITA/AP)

SAN YSIDRO – Spojené štáty opätovne otvorili hraničný priechod do Mexika na juhu Kalifornie po tom, čo sa stovky stredoamerických migrantov pokúsili preliezť plot a americkí agenti proti nim použili slzotvorný plyn, informovala v pondelok agentúra AFP.

Približne 500 migrantov v nedeľu vyrazilo k hraničnému plotu pri meste Tijuana v obavách, že budú musieť ostať v Mexiku, kým nevybavia ich žiadosti o azyl.

Fotograf AFP uviedol, že migranti sa oddelili od pokojného pochodu na pohraničnom moste a pokúsili sa preliezť kovovú bariéru s cieľom dostať sa na územie Spojených štátov. Podľa agentúry AP americkí agenti použili proti migrantom slzotvorný plyn.

Mexické ministerstvo vnútra v reakcii na incident vyhlásilo, že migranti, ktorí sa pokúsili “násilne” prekročiť hranicu do Kalifornie budú deportovaní.

Pohraničná stráž so sídlom v San Diegu následne na Twitteri informovala, že priechod San Ysidro – jeden z najfrekventovanejších medzi USA a Mexikom – dočasne uzavreli pre cestnú dopravu aj chodcov.

Uzávierku priechodu po niekoľkých hodinách zrušili.

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová obvinila migrantov z pokusu o ublíženie na zdraví tým, že “hádzali projektily” na príslušníkov pohraničnej stráže.

“Ako som opakovane uviedla, ministerstvo vnútornej bezpečnosti nebude tolerovať tento druh bezprávia a nebude váhať uzavrieť vstup do krajiny z dôvodov bezpečnosti a ochrany verejného zdravia,” povedala Nielsenová a dodala, že USA bude páchateľov trestne stíhať.