Zahraničné

Pobaltské štáty vyzvali Walmart, aby stiahol produkty so sovietskou symbolikou

Zdroj: wallmart

VILNIUS – Trojica pobaltských štátov sa obrátila na americký obchodný reťazec Walmart so žiadosťou, aby stiahol z predaja a prestal vyrábať tovary svojej značky s použitím sovietskej symboliky a nápisu USSR (skratka ZSSR v angličtine).

Litovský veľvyslanec v USA Rolandas Kriščiúnas vo svojom liste Walmartu píše, že „rozhodnutie demonštrovať a propagovať symboly spojené s masovým zabíjaním ľudí nemôžu byť a nesmú byť považované za obvyklý obchodný ťah”. „Propagácia takýchto symbolov máva bolestivú odozvu,” uviedol.

Vo svojom liste litovský veľvyslanec vyjadril presvedčenie, že vedenie obchodného reťazca Walmart „nemalo v úmysle vedome uraziť milióny nevinných obetí alebo ich potomkov, alebo postaviť sa na stranu ľudí zodpovedných za zločiny proti ľudstvu”. „Avšak v tomto prípade tričká a iné výrobky so symbolmi masových vrážd musia byť okamžite stiahnuté (z predaja),” píše sa v liste.

Estónsko, Litva a Lotyšsko boli násilne pripojené Moskvou v roku 1940 a súčasťou Sovietskeho zväzu zostali až do jeho rozpadu v roku 1991 – s výnimkou krátkej okupácie nacistickým Nemeckom v rokoch 1941-44.

Litva bojuje proti dedičstvu z komunistickej éry obzvlášť tvrdo a zakazuje všetky sovietske symboly, podobne však aj nacistické.

Agentúra Baltic News Service (BNS) uviedla, že skupina poslancov z Estónska, Lotyšska a Litvy napísala už v stredu vedeniu spoločnosti Walmart list, v ktorom vyjadrujú sklamanie z nedostatku rešpektu tohto obchodného reťazca k miliónom občanov, ktorí sa stali obeťami sovietskeho totalitného režimu.

Predaj tovarov so sovietskou symbolikou podľa poslancov „ukazuje na nedostatok ľudskej slušnosti”. Poslanci dodali, že Walmart sa takto „podieľa na propagácii totalitného režimu, zneužívaní ľudských práv a potlačovaní slobody a demokracie, ktoré (pritom) takým spoločnostiam ako Walmart umožňujú rásť a prosperovať”.

Poslanci následne vyzvali spoločnosť Walmart, aby prejavila svoju korporátnu zodpovednosť a okamžite prestala predaj sortimentu so sovietskou symbolikou. Ako podotkla agentúra AP, spoločnosť Walmart sídliaca v meste Bentonville v americkom štáte Arkansas zatiaľ na tieto výzvy nereagovala.

AP pripomenula, že nemecký výrobca športového oblečenia a obuvi, firma Adidas, v máji po kritike stiahol z predaja červené tričká s nápisom USSR a sovietskym znakom. Tričká sa stali súčasťou sortimentu v súvislosti s futbalovými majstrovstvami sveta, ktoré sa v lete konali v Rusku.