Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensko sa rútia VEĽMI NEBEZPEČNÉ búrky s mohutným vetrom! Varujú pred ŠKODAMI: Vieme, kedy a kde udrú najprv

Ilustračné foto: Zdroj: Pexels, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Počasie bude opäť nebezpečné. V sobotu v noci sa podľa očakávaní Slovenskom od západu prehnali búrky s vysokými úhrnmi zrážok. Meteorológovia vydali výstrahu pred veľmi silnými búrkami aj na nedeľu.

Aktualizácia 20:40 Do nášho hlavného mesta dorazila od juhozápadu veľmi silná búrka, ktorá prináša silnejší vietor, no predovšetkým veľmi intenzívne zrážky a práve tie môžu v nadchádzajúcich minútach narobiť veľké problémy.

Aktualizácia 19:40 K juhozápadným hraniciam sa blížia silné supercelárne búrky. Môžu priniesť veľké krúpy, prívalový dážď aj silný vietor. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Aktualizácia 19:30 Nad západné Slovensko sa ženú veľmi silné búrky, ktoré vznikli nad Viedenskou panvou, kde produkujú extrémne veľké krúpy. Supercela, ktoré je aktuálne v oblasti Parndorfu, postupuje smerom nad naše územie do okolia Bratislavy a Dunajskej Stredy. Doraziť by mala tesne pred 20:00.

Aktualizácia 18:50 “Dnes večer sa v našej oblasti očakáva výskyt veľmi silných búrok, ktoré budú sprevádzané silným nárazovým vetrom a aj krúpami. Ojedinele však hrozia aj extrémnejšie poveternostné javy. Celá dnešná búrková situácia práve začína,” informuje imeteo.sk.

Aktualizácia 18:00 Obec Jarovnice je pod vodou! Búrky a intenzívne zrážky dnes popoludní vytopili obec na východnom Slovensku. Voda sa valila ulicami a autá prechádzali len s ťažkosťami.

Aktualizácia 17:15 Po intenzívnych zrážkach je cesta na východe zaplavená. Za Orkucanami smerom na Michaľany je po zrážkach zaplavená časť cesty.

ZDROJ: Facebook/ Dopravný servis

Aktualizácia 15:00 Prvé búrky sa začínajú tvoriť na východe Slovenska neďaleko Košíc. Počas popoludnia sa očakávajú ďalšie prehánky a búrky.

Dnešná predpoveď počasia avizovala dve vlny búrok. Prvá sa mala vyskytovať na východe krajiny, a tak sa aj deje. “Na východe máme v týchto chvíľach veľa oblačnosti a vyskytujú sa aj zrážky,” informuje imeteo.sk.

V blízkej dobe treba na východe aj naďalej počítať s možnosťou výskytu búrok, ktoré by však mali byť slabé. Búrky budú sprevádzané len zosilnením dažďa a menšími krúpkami.

Aktualizácia 11:00 Priženú sa k nám veľmi silné búrky, ktoré budú vykazovať supercelárne črty, varujú odborníci z imeteo.sk. Hrozí veľké krupobitie a nie je vylúčený ani vznik tornád. Podmienky budú v našej oblasti vhodné pre ich vznik.

Aktualizácia 9:40 Na celom území Slovenska hrozia v nedeľu búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre juhozápad krajiny vydal zvýšenú výstrahu.

Výskyt búrok predpovedajú meteorológovia od poludnia na východnom a postupne i na ostatnom území Slovenska. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom, nárazovým vetrom a krúpami.

Od 16.00 h až do polnoci platí zvýšená výstraha 2. stupňa pre juhozápadné okresy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

ZDROJ: SHMU

Aktualizované 9. júna – Máme za sebou búrlivú noc. V noci sa Slovenskom prehnali silné búrky, ktoré prinášali vysokú bleskovú aktivitu aj vysoké úhrny zrážok. Najhoršie na tom bol Trenčiansky kraj, v obci Svinná sa vybrežil potok, informuje iMeteo.

Aktualizované 18:15 – Silné supercelárne búrky už sužujú Rakúsko. Sprevádzané sú intenzívnymi prívalovými zrážkami a predovšetkým veľkými krúpami. V priebehu večera vytvoria búrkový systém a ten postupne dorazí na naše územie, približuje aktuálnu situáciu iMeteo.

Večer dorazí búrkový systém

Ako predpovedá iMeteo, v priebehu večerných hodín sa začne formovať rozsiahly búrkový systém, ktorý od západu dorazí aj nad naše územie a prinesie veľmi nebezpečné búrky.

Pozor si treba dať najmä na vietor. “Prvé búrky by sa mohli objaviť na západnom a severozápadnom Slovensku ešte pred západom Slnka. Počítať musíte s vysokou bleskovou aktivitou a výdatným lejakom. Je však aj vysoké riziko nárazového vetra,” píšu odborníci s tým, že by mohol páchať aj materiálne škody.

Ako približujú, búrkový systém sa bude presúvať zo západného nad stredné Slovensko, kde dorazí okolo polnoci a v skorých ranných hodinách by mal dôjsť nad východné Slovensko.

Pravdepodobnosť škôd je vysoká

Výstrahy pred búrkami prvého a druhé stupňa vydal aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Dnes platia pre západné a stredné Slovensko. Podľa SHMÚ sa v týchto okresoch môžu “vyskytnúť silné búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 – 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami.”

Ako dodávajú meteorológovia, pri týchto javoch je vysoká pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd a predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.

Meteorologické výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ