Domáce Spoločnosť

Počasie nás opäť potrápi. Pozrite sa, na čo si dať pozor

Zdroj: TASR / KR HaZZ v Žiline

BRATISLAVA – Vietor na horách dnes hrozí vo všetkých krajoch Slovenska. Najvyššiu výstrahu 3. stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre niektoré okresy Banskobystrického, Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Tá bude platiť miestami do polnoci.

 

„Na horách v polohách nad 1 500 m sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 110 – 125 km/h a krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 – 180 km/h. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,” varujú meteorológovia.

Pre okresy Rimavská Sobota, Martin, Žilina, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín platí výstraha 2. stupňa. Meteorológovia na dnes takisto vydali aj výstrahu 1. stupňa pred vetrom na horách, platí pre niektoré okresy Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja.

Pozor aj na vietor

Na celom Slovensku hrozí aj vietor. Výstraha 2. stupňa dnes platí pre Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, niektoré okresy Trenčianskeho, Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja. „Miestami sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 85 – 95 km/h alebo priemernú rýchlosť 60 km/h. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” upozorňuje SHMÚ. Pre Žilinský kraj na dnes meteorológovia vydali výstrahu 1. stupňa pred vetrom.

Slovenský hydrometeorologický ústav tiež varuje pred snehovými jazykmi a závejmi v niektorých okresoch Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja. Výstraha 1. stupňa platí do polnoci pre Žilinský a niektoré okresy Banskobystrického a Prešovského kraja.