Počasie sa s nami ZAHRÁVA: TOTO nás čaká po TRESKÚCEJ zime a kalamite

BRATISLAVA – Počasie je v poslednom období ako na hojdačke a vždy nás dokáže prekvapiť. Po snehovej kalamite, silnom vetre a nepríjemných nočných mrazoch nás čaká ďalšia výrazná zmena. Odborníci z iMeteo.sk však majú konečne dobré správy.

 

Uplynulý týždeň bol v niektorých oblastiach Slovenska naozaj náročný. Od piatku na mnohých miestach napadli desiatky centimetrov nového snehu, ktoré ochromili dopravu a bežný život občanov. Najhoršie na tom bolo severné Slovensko. K tomu sa pridali silné nočné mrazy, ktoré na niektorých územiach dosahovali až -20°C.

Sneženie v Pezinku.

Po snehovej kalamite nás čaká v počasí zmena. Zdroj: Peter Korček

Noc zo štvrtka na piatok mala byť poslednou takouto chladnou. V noci na sobotu nás čakajú miernejšie nočné teploty, ktoré poklesnú na -2 až -8 °C, v dolinách a kotlinách to môže myť do -10 °C. “V sobotu počas dňa nad naše územie dorazí frontálny systém, ktorý ukončí vlnu mrazivého počasia a prinesie zrážky,” prezradili meteorológovia z iMeteo. Spočiatku by malo ísť prevažne o sneženie, no v nižších polohách a na západnom Slovensku pôjde skôr o dážď. Nepôjde už o žiadnu kalamitu, v Žilinskom a Prešovskom kraji by malo pripadnúť okolo 5 cm nového snehu a na horách to môže byť okolo 10 cm.

Výrazná zmena už od nedele

Najväčšia zmena nás čaká už od nedele. V tomto prípade ale bude príjemná, pretože počasie sa na našom území konečne ustáli. “Očakáva sa, že od západu sa nad naše územie rozšíri ďalšia oblasť tlakovej výše, ktorá prinesie stabilné, jasné počasie,” dodali meteorológovia. Tuhé mrazy by mali ustať a teploty budú stúpať vysoko nad nulu. V nižších polohách to môže pripomínať skôr jar, pretože sa môžete tešiť na slnečné dni s teplotami do +8 °C.

Viac o téme: aké bude počasie, oteplenie, počasie, počasie na Slovensku, počasie na týždeň, predpoveď počasia

Súvisiace články