Zahraničné

Počasie v Taliansku opäť vyčíňalo. Zosuv pôdy zablokoval dôležité cesty

Zdroj: TASR / AP

RÍM – Najmenej päť obetí si vyžiadalo nepriaznivé počasie sprevádzané výdatnými zrážkami, ktoré v nedeľu zasiahlo viaceré časti Talianska. Dažde spôsobili aj zosuvy pôdy, pričom jeden z nich zablokoval aj Brennerskú diaľnicu, dôležitú spojnicu medzi Rakúskom a Talianskom, informovala agentúry DPA.

Štyria muži prišli o život v juhotalianskom regióne Kalábria, kde ich v blízkosti mesta Crotone zasypal zosuv pôdy, keď sa pokúšali opraviť poškodené potrubie. Ďalšiu obeť počasia našli hasiči neďaleko kalábrijského prístavu Catanzaro.

V autonómnej provincii Južné Tirolsko zablokoval zosuv pôdy Brennerskú diaľnicu, ktorú zatvorili medzi obcami Brenner a Sterzing. Zosuv zasiahol aj niekoľko vozidiel, ľahko zranená však bola iba jedna osoba, uviedli miestne médiá.

Talianska civilná ochrana vyzvala občanov vzhľadom na nepriaznivé počasie, ktoré má vyvrcholiť v pondelok, na maximálnu ostražitosť.

Úrady navyše vydali najvyšší stupeň výstrahy pre väčšinu územia Talianska. V regióne Benátsko hrozia záplavy a zosuvy pôdy. Školy v regióne vrátane Benátok zostanú v pondelok zatvorené. Tamojšie Námestie svätého Marka voda zaplavila už v nedeľu.

Školy a predškolské zariadenia budú v pondelok zatvorené aj v Ríme a vo väčšine Toskánska.