Spoločnosť Domáce

Počasie vodičom praje. Cesty a horské priechody sú zjazdné, lavínové nebezpečenstvo je mierne

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Ako upozorňuje na svojej stránke Slovenská správa ciest, v hornatejších oblastiach Slovenska miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu do troch centimetrov. Na ceste II/ 558 Stakčín – Ulíč a cestách III. triedy v obvode Stakčín je zľadovatený sneh do jedného centimetra.

 

Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Na priechode Vrchslatina a Chorepa je povrch vozoviek miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu do jedného centimetra.

Vo všetkých pohoriach naďalej pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, to je druhý stupeň z päťdielnej stupnice. Ako upozorňuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS), v dôsledku ochladenia sneh vo vyšších polohách stvrdol, preto sa lavínové nebezpečenstvo znížilo na malé. Vplyvom výrazného včerajšieho oteplenia a následného zamrznutia sa snehová pokrývka stabilizovala.

Nebezpečné sú terény do 1 500 metrov, kde sa ešte neochladilo ani počas noci a sneh je tu naďalej mokrý až kašovitý. Ide predovšetkým o typické jarné lavínové dráhy ako aj úzke žľaby s veľkou zbernou plochou snehu v stredných polohách (1 400 – 1 500 metrov). V priebehu dňa sa očakávajú dažďové prehánky až do 1 500 metrov, ktoré stabilitu snehovej pokrývky ešte znížia. Uvoľnenie lavín človekom je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch (viac ako 30°).