Spoločnosť Domáce

Počet alergických detí neustále stúpa. Prevenciou by mohlo byť dojčenie

Zdroj: pixaby.com

BRATISLAVA – Počet alergických detí do jedného roka na Slovensku stúpa, aktuálne je ich 15 percent. Poukázala na to iniciatíva 1000 dní vychádzajúca z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Tvrdí, že najlepšou prevenciou vzniku alergií je pritom dojčenie.

 

“Štatistické údaje NCZI za uplynulé roky hovoria, že v prvom mesiaci života je dojčených približne 82 až 85 percent novonarodených detí. Po šiestich mesiacoch je počet plne dojčených detí približne 50 až 52 percent, čo je stále veľmi dobrý percentuálny podiel oproti iným krajinám Európy,” upozornili na to zástupcovia iniciatívy.

Pediater, imunológ a spolupracovník iniciatívy 1000 dní Miloš Jeseňák uviedol, že aj keď rodinná anamnéza je najdôležitejším faktorom, druhým najvýznamnejším prvkom, ktorý vznik alergie ovplyvňuje, je dojčenie, respektíve jeho neprítomnosť či predčasné ukončenie, teda skôr ako v šiestom mesiaci veku dieťaťa.

Podľa jeho slov bol preventívny vplyv dojčenia na vznik alergií dokázaný tak u rizikových, ako aj nerizikových detí, čiže u detí s pozitívnou rodinnou anamnézou na alergie aj bez nej. Hovorí tiež, že ak je aspoň jeden z rodičov alergikom, mali by to povedať pediatrovi už pri prvej návšteve novorodenca.

Iniciatíva upozornila na to, že rodič by sa mal poradiť s pediatrom v prípade ukončeného dojčenia o možnostiach náhradnej mliečnej výživy aj s ohľadom na riziko alergie. “Absolútne nevhodné je nahradiť materské mlieko do jedného roka života batoľaťa kravským, sójovým či kozím mliekom. Tieto mlieka nespĺňajú kritériá na dojčenskú výživu, kravské mlieko u najmenších zvyšuje riziko okultného krvácania, kravské aj kozie mlieko majú vyšší obsah bielkovín a sodíka, čo prináša neprimeranú záťaž na obličky. Majú veľmi nízky obsah vitamínov D, C, B12 a kyseliny listovej,” dodáva odborník.

Svetový týždeň dojčenia tento rok pripadá na obdobie od 1. do 7. augusta. Vyhlasuje ho Svetová aliancia na podporu dojčenia (WABA) vo viac ako 120 krajinách sveta.