Zahraničné Spoločnosť

Počet ľudí s rakovinou by sa do roku 2040 mohol zvýšiť dvojnásobne, tvrdí WHO

Ilustračná foto: TASR / Henrich Mišovič

ŽENEVA – Počet ľudí s rakovinovým ochorením by sa podľa prognózy Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) mohol do roku 2040 takmer zdvojnásobiť. Informoval o tom v utorok, na Svetový deň boja proti rakovine, nemecký denník Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na správu IARC zverejňovanú každých päť rokov.

 

Zatiaľ čo v roku 2018 bolo na celom svete zaznamenaných 18,1 milióna nových prípadov pacientov s rakovinou, v roku 2040 by ich mohlo byť až 37 miliónov.

V chudobnejších krajinách s nízkymi príjmami by sa počet ľudí s rakovinou o 20 rokov mohol zvýšiť až o 81 percent, cituje zo správy IARC agentúra AFP. Dôvodom je nedostatok investícií v oblasti prevencie a starostlivosti.

Šance na prežitie sú teda aj otázkou blahobytu. V štátoch s vyššími príjmami sa počet prípadov úmrtia na rakovinu v rokoch 2000 – 2015 znížil o 20 percent, pričom v krajinách s nízkymi príjmami to bolo len o päť percent.

Príčinou pribúdajúcich prípadov rakoviny sú podľa šéfa Nemeckého centra pre výskum rakoviny (DKFZ) Michaela Baumanna narastajúci počet obyvateľstva na svete, ako aj starnúca populácia. Výrazne však k tomu prispievajú aj faktory životného štýlu, ako napríklad fajčenie, nadváha a zlá strava, ktoré zvyšujú riziko ochorenia na rakovinu. Za 25 percent úmrtí na rakovinu podľa správy IARC môže fajčenie.