Spoločnosť Zahraničné

Počet nových denných prípadov nákazy v Česku sa vrátil nad 15-tisíc

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

PRAHA – V Česku sa počet nakazených koronavírusom zvýšil za utorok o 15 663. Počet nových infikovaných sa tak po štyroch dňoch vrátil nad 15-tisíc. Prípady nákazy sa napriek prísnym opatreniam nedarí výrazne znižovať. Denne zomrie okolo 100 ľudí s koronavírusom. Informácie priniesol v stredu ráno portál Novinky.cz s odvolaním sa na web ministerstva zdravotníctva.

 

O polnoci začalo v Česku platiť nariadenie vlády, ktoré sprísňuje doterajšie pravidlá – napríklad sa zaviedla úplná novinka, nočný zákaz vychádzania. Tiež sa obmedzili cesty počas dňa, keď je možné ísť do práce, na nákup základných potrieb či k lekárovi. Chorých ľudí je teraz v ČR vyše 170-tisíc, väčšinou majú mierny priebeh ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom. Úmrtí s koronavírusom pribúdalo od minulej stredy každý deň viac ako sto. Za utorok ministerstvo uvádza 98 zosnulých, ale tento údaj sa obvykle zvyšuje pri neskorších aktualizáciách. Dosiaľ najviac pacientov zomrelo v jeden deň v pondelok, bolo ich 139.

Rýchlo sa zvyšuje aj počet hospitalizovaných. Podľa posledných známych čísiel v pondelok pribudlo v nemocniciach 578 pacientov s infekciou a je ich tam celkovo 6191. V ťažkom stave sa nachádza 893 z nich. Na pražskom Námestí republiky sa zídu odporcovia vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Organizátori nazvali akciu Manifestácia za slobodu a pravdu – podľa svojich slov odsudzujú teror a manipuláciu. Na sociálnych sieťach prisľúbili účasť stovky ľudí.

Platné nariadenia vlády však umožňujú demonštrácie maximálne so 100 účastníkmi. Na akciu budú dohliadať policajti, ale neočakávajú násilne zrážky, uviedol portál Novinky.cz.