Počet obetí cyklónu Kenneth v Mozambiku sa zvýšil na osem

MAPUTO – Počet obetí cyklónu Kenneth, ktorý v piatok zasiahol sever Mozambiku a Komorské ostrovy vzrástol na osem, uviedla v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na úradníkov pre zvládanie katastrof.

 

Podľa mozambickej vlády a Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), zomreli piati ľudia v Mozambiku, a traja na Komorských ostrovoch. Národný inštitút pre zvládanie katastrof (INGC) informoval, že cyklón okrem toho zranil dvoch ľudí v Mozambiku.

Inštitút ďalej uviedol, že bolo zničených 450 domov a ďalších 3000 bolo silne poškodených. „Zdá sa, že veci sa vracajú do normálu. Momentálne neprší, je však zamračené. V blízkom okolí bola zničená časť infraštruktúry, ale naše obavy boli podstatne väčšie,“ miestny obyvateľ Valdemar Lucas telefonicky uviedol pre agentúru DPA.

Dva cyklóny po sebe

Cyklón Kenneth udrel v tejto juhoafrickej krajine len šesť týždňov po tom, ako tam cyklón Idai usmrtil viac než 600 ľudí a státisíce vyhnal z domovov. Keď sa Kenneth priblížil k územiu Mozambiku, dosiahol podľa informácií centra pre varovanie pred tropickými cyklónami silu štvrtej kategórie – hurikánu – s rýchlosťou vetra 220 kilometrov za hodinu. Vláda už vo štvrtok preventívne evakuovala približne 30.000 ľudí.

Cyklón Kenneth spôsobil vo štvrtok zosuvy pôdy v oblastiach, kde sa búrka s takou intenzitou nevyskytla za posledných 60 rokov, uviedli meteorologické úrady. Organizácia Spojených národov vyhlásila, že je to prvýkrát, čo túto krajinu počas jedného ročného obdobia zasiahli dva cyklóny. OSN varovala pred rozsiahlymi povodňami. V niektorých oblastiach v severnom Mozambiku a meste Pemba zaznamenali aj výrazné výpadky elektrického prúdu, uviedla hovorkyňa Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca Katie Wilkesová.

Viac o téme: Červený kríž, Červený polmesiac, cyklón Kenneth, evakuácia, kategória, medzinárodná federácia, meteorologické úrady, Mozambik, obete, sila, zosuvy pôdy

Súvisiace články